onsemi NTMT080N60S5
Part No.:
NTMT080N60S5
Datasheet:
DeepFinds ElectronicsNTMT080N60S5.pdf
Drain to Source Voltage (Vdss):
600 V
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C:
40A (Tc)
Drive Voltage (Max Rds On, Min Rds On):
10V
Rds On (Max) @ Id, Vgs:
80mOhm @ 16.5A, 10V
Vgs(th) (Max) @ Id:
4V @ 3.4mA
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs:
56.2 nC @ 10 V
Vgs (Max):
±30V
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds:
3029 pF @ 400 V
FET Feature:
Power Dissipation (Max):
212W (Tc)
Operating Temperature:
-55°C ~ 150°C (TJ)
Supplier Device Package:
4-TDFN (8x8)
1. How to order NTMT080N60S5 on DeepFinds Electronics?
3. Are the NTMT080N60S5 price and inventory displayed accurate?
5. How is the shipping arranged?
6. What is the process for return or replacement of NTMT080N60S5?
(2)We are informed of the defect described above within 90 days after the delivery of NTMT080N60S5.
Image NTMT080N60S5
Part Number NTMT080N60S5
Technology MOSFET (Metal Oxide)
Drain to Source Voltage (Vdss) 600 V
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C 40A (Tc)
Drive Voltage (Max Rds On, Min Rds On) 10V
Rds On (Max) @ Id, Vgs 80mOhm @ 16.5A, 10V
Vgs(th) (Max) @ Id 4V @ 3.4mA
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs 56.2 nC @ 10 V
Vgs (Max) ±30V
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds 3029 pF @ 400 V
FET Feature -
Power Dissipation (Max) 212W (Tc)
Operating Temperature -55°C ~ 150°C (TJ)