onsemi NTMT280N60S5Z
Part No.:
NTMT280N60S5Z
Datasheet:
DeepFinds ElectronicsNTMT280N60S5Z.pdf
Drain to Source Voltage (Vdss):
600 V
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C:
13A (Tc)
Drive Voltage (Max Rds On, Min Rds On):
10V
Rds On (Max) @ Id, Vgs:
280mOhm @ 5.5A, 10V
Vgs(th) (Max) @ Id:
4V @ 1mA
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs:
18.1 nC @ 10 V
Vgs (Max):
±20V
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds:
979 pF @ 400 V
FET Feature:
Power Dissipation (Max):
89W (Tc)
Operating Temperature:
-55°C ~ 150°C (TJ)
Supplier Device Package:
4-TDFN (8x8)
1. How to order NTMT280N60S5Z on DeepFinds Electronics?
3. Are the NTMT280N60S5Z price and inventory displayed accurate?
5. How is the shipping arranged?
6. What is the process for return or replacement of NTMT280N60S5Z?
(2)We are informed of the defect described above within 90 days after the delivery of NTMT280N60S5Z.
Image NTMT280N60S5Z
Part Number NTMT280N60S5Z
Technology MOSFET (Metal Oxide)
Drain to Source Voltage (Vdss) 600 V
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C 13A (Tc)
Drive Voltage (Max Rds On, Min Rds On) 10V
Rds On (Max) @ Id, Vgs 280mOhm @ 5.5A, 10V
Vgs(th) (Max) @ Id 4V @ 1mA
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs 18.1 nC @ 10 V
Vgs (Max) ±20V
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds 979 pF @ 400 V
FET Feature -
Power Dissipation (Max) 89W (Tc)
Operating Temperature -55°C ~ 150°C (TJ)