onsemi NTS10120MFST1G
Part No.:
NTS10120MFST1G
Manufacturer:
onsemi
Category:
Single Diodes
Package:
8-PowerTDFN, 5 Leads
Datasheet:
DeepFinds ElectronicsNTS10120MFST1G.pdf
Description:
DIODE SCHOTTKY 120V 10A 5DFN
Manufacturer:
onsemi
Series:
Package/Case:
8-PowerTDFN, 5 Leads
Packaging:
Tape & Reel (TR)
Product Status:
Obsolete
Technology:
Schottky
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max):
120 V
Current - Average Rectified (Io):
10A
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If:
820 mV @ 10 A
Speed:
Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
Reverse Recovery Time (trr):
Current - Reverse Leakage @ Vr:
30 µA @ 120 V
Capacitance @ Vr, F:
Grade:
Qualification:
Mounting Type:
Surface Mount
Supplier Device Package:
5-DFN (5x6) (8-SOFL)
Operating Temperature - Junction:
-55°C ~ 175°C
1. How to order NTS10120MFST1G on DeepFinds Electronics?
3. Are the NTS10120MFST1G price and inventory displayed accurate?
4. What forms of payment are accepted?
Warm Tips: Some orders in certain payment forms may require handling fee.
5. How is the shipping arranged?
6. What is the process for return or replacement of NTS10120MFST1G?
Image NTS10120MFST1G
Part Number NTS10120MFST1G
Manufacturer onsemi
Series -
Package/Case 8-PowerTDFN, 5 Leads
Packaging Tape & Reel (TR)
Product Status Obsolete
Technology Schottky
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max) 120 V
Current - Average Rectified (Io) 10A
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If 820 mV @ 10 A
Speed Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
Reverse Recovery Time (trr) -
Current - Reverse Leakage @ Vr 30 µA @ 120 V
Capacitance @ Vr, F -
Grade -
Qualification -
Mounting Type Surface Mount
Supplier Device Package 5-DFN (5x6) (8-SOFL)
Operating Temperature - Junction -55°C ~ 175°C