onsemi NTTFS012N10MDTAG
Part No.:
NTTFS012N10MDTAG
Manufacturer:
onsemi
Category:
FETs, MOSFETs
Package:
8-PowerWDFN
Datasheet:
DeepFinds ElectronicsNTTFS012N10MDTAG.pdf
Description:
PTNG 100V LOW Q 12MOHM N-FET, U8
Manufacturer:
onsemi
Series:
Package/Case:
8-PowerWDFN
Packaging:
Tape & Reel (TR)
Product Status:
Active
FET Type:
N-Channel
Technology:
MOSFET (Metal Oxide)
Drain to Source Voltage (Vdss):
100 V
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C:
9.2A (Ta), 45A (Tc)
Drive Voltage (Max Rds On, Min Rds On):
6V, 10V
Rds On (Max) @ Id, Vgs:
14.4mOhm @ 15A, 10V
Vgs(th) (Max) @ Id:
4V @ 78µA
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs:
13 nC @ 10 V
Vgs (Max):
±20V
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds:
965 pF @ 50 V
FET Feature:
Power Dissipation (Max):
2.7W (Ta), 62W (Tc)
Operating Temperature:
-55°C ~ 150°C (TJ)
Grade:
Qualification:
Mounting Type:
Surface Mount
Supplier Device Package:
8-WDFN (3.3x3.3)
1. How to order NTTFS012N10MDTAG on DeepFinds Electronics?
3. Are the NTTFS012N10MDTAG price and inventory displayed accurate?
4. What forms of payment are accepted?
Warm Tips: Some orders in certain payment forms may require handling fee.
5. How is the shipping arranged?
6. What is the process for return or replacement of NTTFS012N10MDTAG?
Image NTTFS012N10MDTAG
Part Number NTTFS012N10MDTAG
Manufacturer onsemi
Series -
Package/Case 8-PowerWDFN
Packaging Tape & Reel (TR)
Product Status Active
FET Type N-Channel
Technology MOSFET (Metal Oxide)
Drain to Source Voltage (Vdss) 100 V
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C 9.2A (Ta), 45A (Tc)
Drive Voltage (Max Rds On, Min Rds On) 6V, 10V
Rds On (Max) @ Id, Vgs 14.4mOhm @ 15A, 10V
Vgs(th) (Max) @ Id 4V @ 78µA
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs 13 nC @ 10 V
Vgs (Max) ±20V
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds 965 pF @ 50 V
FET Feature -
Power Dissipation (Max) 2.7W (Ta), 62W (Tc)
Operating Temperature -55°C ~ 150°C (TJ)