onsemi NVD3055-150T4G
Part No.:
NVD3055-150T4G
Datasheet:
DeepFinds ElectronicsNVD3055-150T4G.pdf
Description:
MOSFET N-CH 60V 9A DPAK
Product Status:
Obsolete
Drain to Source Voltage (Vdss):
60 V
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C:
9A (Ta)
Drive Voltage (Max Rds On, Min Rds On):
10V
Rds On (Max) @ Id, Vgs:
150mOhm @ 4.5A, 10V
Vgs(th) (Max) @ Id:
4V @ 250µA
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs:
15 nC @ 10 V
Vgs (Max):
±20V
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds:
280 pF @ 25 V
FET Feature:
Power Dissipation (Max):
28.8W (Ta)
Operating Temperature:
-55°C ~ 175°C (TJ)
DPAK
1. How to order NVD3055-150T4G on DeepFinds Electronics?
3. Are the NVD3055-150T4G price and inventory displayed accurate?
5. How is the shipping arranged?
6. What is the process for return or replacement of NVD3055-150T4G?
Image NVD3055-150T4G-VF01 NVD3055-094T4G-VF01 NVD3055-150T4G NVD3055L170T4G-VF01 NVD3055-094T4G
Manufacturer onsemi onsemi onsemi onsemi onsemi
Series - - - - -
Packaging Tape & Reel (TR) Tape & Reel (TR) Tape & Reel (TR) Tape & Reel (TR) Tape & Reel (TR)
Product Status Active Active Obsolete Obsolete Obsolete
FET Type N-Channel N-Channel N-Channel N-Channel N-Channel
Drain to Source Voltage (Vdss) 60 V 60 V 60 V 60 V 60 V
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C 9A (Ta) 12A (Ta) 9A (Ta) 9A (Ta) 12A (Ta)
Drive Voltage (Max Rds On, Min Rds On) 10V 10V 10V 5V 10V
Rds On (Max) @ Id, Vgs 150mOhm @ 4.5A, 10V 94mOhm @ 6A, 10V 150mOhm @ 4.5A, 10V 170mOhm @ 4.5A, 5V 94mOhm @ 6A, 10V
Vgs(th) (Max) @ Id 4V @ 250µA 4V @ 250µA 4V @ 250µA 2V @ 250µA 4V @ 250µA
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs 15 nC @ 10 V 20 nC @ 10 V 15 nC @ 10 V 10 nC @ 5 V 20 nC @ 10 V
Vgs (Max) ±20V ±20V ±20V ±15V ±20V
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds 280 pF @ 25 V 450 pF @ 25 V 280 pF @ 25 V 275 pF @ 25 V 450 pF @ 25 V
FET Feature - - - - -
Power Dissipation (Max) 1.5W (Ta), 28.8W (Tj) 1.5W (Ta) 28.8W (Ta) 28.5W (Ta) 1.5W (Ta), 48W (Tj)