onsemi NVD3055L170T4G
Part No.:
NVD3055L170T4G
Datasheet:
DeepFinds ElectronicsNVD3055L170T4G.pdf
Description:
MOSFET N-CH 60V 9A DPAK
Product Status:
Obsolete
Drain to Source Voltage (Vdss):
60 V
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C:
9A (Ta)
Drive Voltage (Max Rds On, Min Rds On):
5V
Rds On (Max) @ Id, Vgs:
170mOhm @ 4.5A, 5V
Vgs(th) (Max) @ Id:
2V @ 250µA
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs:
10 nC @ 5 V
Vgs (Max):
±15V
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds:
275 pF @ 25 V
FET Feature:
Power Dissipation (Max):
1.5W (Ta), 28.5W (Tj)
Operating Temperature:
-55°C ~ 175°C (TJ)
DPAK
1. How to order NVD3055L170T4G on DeepFinds Electronics?
3. Are the NVD3055L170T4G price and inventory displayed accurate?
5. How is the shipping arranged?
6. What is the process for return or replacement of NVD3055L170T4G?
Image NVD3055L170T4G-VF01 NVD3055L170T4G
Part Number NVD3055L170T4G-VF01 NVD3055L170T4G
Manufacturer onsemi onsemi
Series - -
Package/Case TO-252-3, DPAK (2 Leads + Tab), SC-63 TO-252-3, DPAK (2 Leads + Tab), SC-63
Packaging Tape & Reel (TR) Tape & Reel (TR)
Product Status Obsolete Obsolete
FET Type N-Channel N-Channel
Technology MOSFET (Metal Oxide) MOSFET (Metal Oxide)
Drain to Source Voltage (Vdss) 60 V 60 V
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C 9A (Ta) 9A (Ta)
Drive Voltage (Max Rds On, Min Rds On) 5V 5V
Rds On (Max) @ Id, Vgs 170mOhm @ 4.5A, 5V 170mOhm @ 4.5A, 5V
Vgs(th) (Max) @ Id 2V @ 250µA 2V @ 250µA
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs 10 nC @ 5 V 10 nC @ 5 V
Vgs (Max) ±15V ±15V
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds 275 pF @ 25 V 275 pF @ 25 V
FET Feature - -
Power Dissipation (Max) 28.5W (Ta) 1.5W (Ta), 28.5W (Tj)
Operating Temperature -55°C ~ 175°C (TJ) -55°C ~ 175°C (TJ)