onsemi NVH4L200N170M1
Part No.:
NVH4L200N170M1
Manufacturer:
onsemi
Category:
FETs, MOSFETs
Package:
TO-247-4
Datasheet:
DeepFinds ElectronicsNVH4L200N170M1.pdf
Description:
SILICON CARBIDE (SIC) MOSFET EL
Manufacturer:
onsemi
Series:
Package/Case:
TO-247-4
Packaging:
Bulk
Product Status:
Discontinued
FET Type:
N-Channel
Technology:
SiC (Silicon Carbide Junction Transistor)
Drain to Source Voltage (Vdss):
1700 V
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C:
13A (Tc)
Drive Voltage (Max Rds On, Min Rds On):
20V
Rds On (Max) @ Id, Vgs:
290mOhm @ 8.5A, 20V
Vgs(th) (Max) @ Id:
4.3V @ 2.6mA
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs:
31 nC @ 20 V
Vgs (Max):
+25V, -15V
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds:
596 pF @ 1000 V
FET Feature:
Power Dissipation (Max):
107W (Tc)
Operating Temperature:
-55°C ~ 175°C (TJ)
Grade:
Automotive
Qualification:
AEC-Q101
Mounting Type:
Through Hole
Supplier Device Package:
TO-247-4L
1. How to order NVH4L200N170M1 on DeepFinds Electronics?
3. Are the NVH4L200N170M1 price and inventory displayed accurate?
4. What forms of payment are accepted?
Warm Tips: Some orders in certain payment forms may require handling fee.
5. How is the shipping arranged?
6. What is the process for return or replacement of NVH4L200N170M1?
Image NVH4L200N170M1
Part Number NVH4L200N170M1
Manufacturer onsemi
Series -
Package/Case TO-247-4
Packaging Bulk
Product Status Discontinued
FET Type N-Channel
Technology SiC (Silicon Carbide Junction Transistor)
Drain to Source Voltage (Vdss) 1700 V
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C 13A (Tc)
Drive Voltage (Max Rds On, Min Rds On) 20V
Rds On (Max) @ Id, Vgs 290mOhm @ 8.5A, 20V
Vgs(th) (Max) @ Id 4.3V @ 2.6mA
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs 31 nC @ 20 V
Vgs (Max) +25V, -15V
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds 596 pF @ 1000 V
FET Feature -
Power Dissipation (Max) 107W (Tc)
Operating Temperature -55°C ~ 175°C (TJ)