onsemi NVTFS024N06CT1G
Part No.:
NVTFS024N06CT1G
Manufacturer:
onsemi
Category:
FETs, MOSFETs
Package:
8-PowerWDFN
Datasheet:
DeepFinds ElectronicsNVTFS024N06CT1G.pdf
Description:
POWER MOSFET, SINGLE, N-CHANNEL,
Manufacturer:
onsemi
Series:
Package/Case:
8-PowerWDFN
Packaging:
Bulk
Product Status:
Discontinued
FET Type:
N-Channel
Technology:
MOSFET (Metal Oxide)
Drain to Source Voltage (Vdss):
60 V
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C:
24A
Drive Voltage (Max Rds On, Min Rds On):
10V
Rds On (Max) @ Id, Vgs:
Vgs(th) (Max) @ Id:
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs:
5.7 nC @ 10 V
Vgs (Max):
±20V
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds:
FET Feature:
Power Dissipation (Max):
28W
Operating Temperature:
Grade:
Automotive
Qualification:
AEC-Q101
Mounting Type:
Surface Mount
Supplier Device Package:
8-WDFN (3.3x3.3)
1. How to order NVTFS024N06CT1G on DeepFinds Electronics?
3. Are the NVTFS024N06CT1G price and inventory displayed accurate?
4. What forms of payment are accepted?
Warm Tips: Some orders in certain payment forms may require handling fee.
5. How is the shipping arranged?
6. What is the process for return or replacement of NVTFS024N06CT1G?
Image NVTFS024N06CT1G
Part Number NVTFS024N06CT1G
Manufacturer onsemi
Series -
Package/Case 8-PowerWDFN
Packaging Bulk
Product Status Discontinued
FET Type N-Channel
Technology MOSFET (Metal Oxide)
Drain to Source Voltage (Vdss) 60 V
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C 24A
Drive Voltage (Max Rds On, Min Rds On) 10V
Rds On (Max) @ Id, Vgs -
Vgs(th) (Max) @ Id -
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs 5.7 nC @ 10 V
Vgs (Max) ±20V
FET Feature -
Power Dissipation (Max) 28W