Nexperia USA Inc. NX3008NBKSH
Part No.:
NX3008NBKSH
Manufacturer:
Nexperia USA Inc.
Category:
FET, MOSFET Arrays
Package:
6-TSSOP, SC-88, SOT-363
Datasheet:
DeepFinds ElectronicsNX3008NBKSH.pdf
Description:
MOSFET 2N-CH 30V 0.35A 6TSSOP
Manufacturer:
Nexperia USA Inc.
Series:
Package/Case:
6-TSSOP, SC-88, SOT-363
Packaging:
Tape & Reel (TR)
Product Status:
Active
Technology:
MOSFET (Metal Oxide)
Configuration:
2 N-Channel (Dual)
FET Feature:
Drain to Source Voltage (Vdss):
30V
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C:
350mA (Ta)
Rds On (Max) @ Id, Vgs:
1.4Ohm @ 350mA, 4.5V
Vgs(th) (Max) @ Id:
1.1V @ 250µA
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs:
0.68nC @ 4.5V
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds:
50pF @ 15V
Power - Max:
445mW
Operating Temperature:
-55°C ~ 150°C (TJ)
Grade:
Automotive
Qualification:
AEC-Q101
Mounting Type:
Surface Mount
Supplier Device Package:
6-TSSOP
1. How to order NX3008NBKSH on DeepFinds Electronics?
3. Are the NX3008NBKSH price and inventory displayed accurate?
4. What forms of payment are accepted?
Warm Tips: Some orders in certain payment forms may require handling fee.
5. How is the shipping arranged?
6. What is the process for return or replacement of NX3008NBKSH?
(2)We are informed of the defect described above within 90 days after the delivery of NX3008NBKSH.
Image NX3008NBKSH
Part Number NX3008NBKSH
Manufacturer Nexperia USA Inc.
Series -
Package/Case 6-TSSOP, SC-88, SOT-363
Packaging Tape & Reel (TR)
Product Status Active
Technology MOSFET (Metal Oxide)
Configuration 2 N-Channel (Dual)
FET Feature -
Drain to Source Voltage (Vdss) 30V
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C 350mA (Ta)
Rds On (Max) @ Id, Vgs 1.4Ohm @ 350mA, 4.5V
Vgs(th) (Max) @ Id 1.1V @ 250µA
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs 0.68nC @ 4.5V
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds 50pF @ 15V
Power - Max 445mW
Operating Temperature -55°C ~ 150°C (TJ)