NXP USA Inc. NX3008PBKMB,315
Part No.:
NX3008PBKMB,315
Manufacturer:
NXP USA Inc.
Category:
FETs, MOSFETs
Package:
SC-101, SOT-883
Datasheet:
DeepFinds ElectronicsNX3008PBKMB,315.pdf
Description:
MOSFET P-CH 30V 300MA DFN1006B-3
Manufacturer:
NXP USA Inc.
Series:
TrenchMOS™
Package/Case:
SC-101, SOT-883
Packaging:
Bulk
Product Status:
Active
FET Type:
P-Channel
Technology:
MOSFET (Metal Oxide)
Drain to Source Voltage (Vdss):
30 V
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C:
300mA (Ta)
Drive Voltage (Max Rds On, Min Rds On):
Rds On (Max) @ Id, Vgs:
4.1Ohm @ 200mA, 4.5V
Vgs(th) (Max) @ Id:
1.1V @ 250µA
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs:
0.72 nC @ 4.5 V
Vgs (Max):
±8V
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds:
46 pF @ 15 V
FET Feature:
Power Dissipation (Max):
360mW (Ta), 2.7W (Tc)
Operating Temperature:
-55°C ~ 150°C (TJ)
Grade:
Qualification:
Mounting Type:
Surface Mount
Supplier Device Package:
DFN1006B-3
1. How to order NX3008PBKMB,315 on DeepFinds Electronics?
3. Are the NX3008PBKMB,315 price and inventory displayed accurate?
4. What forms of payment are accepted?
Warm Tips: Some orders in certain payment forms may require handling fee.
5. How is the shipping arranged?
6. What is the process for return or replacement of NX3008PBKMB,315?
Image NX3008PBKMB,315
Part Number NX3008PBKMB,315
Manufacturer NXP USA Inc.
Series TrenchMOS™
Package/Case SC-101, SOT-883
Packaging Bulk
Product Status Active
FET Type P-Channel
Technology MOSFET (Metal Oxide)
Drain to Source Voltage (Vdss) 30 V
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C 300mA (Ta)
Rds On (Max) @ Id, Vgs 4.1Ohm @ 200mA, 4.5V
Vgs(th) (Max) @ Id 1.1V @ 250µA
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs 0.72 nC @ 4.5 V
Vgs (Max) ±8V
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds 46 pF @ 15 V
FET Feature -
Power Dissipation (Max) 360mW (Ta), 2.7W (Tc)
Operating Temperature -55°C ~ 150°C (TJ)