onsemi NZ8F20VSMX2WT5G
Part No.:
NZ8F20VSMX2WT5G
Manufacturer:
onsemi
Category:
Single Zener Diodes
Package:
2-XDFN
Datasheet:
DeepFinds ElectronicsNZ8F20VSMX2WT5G.pdf
Description:
DIODE ZENER 20V 250MW 2-X2DFNW
Manufacturer:
onsemi
Series:
NZ8F
Package/Case:
2-XDFN
Packaging:
Tape & Reel (TR)
Product Status:
Active
Voltage - Zener (Nom) (Vz):
20 V
Tolerance:
±2.3%
Power - Max:
250 mW
Impedance (Max) (Zzt):
55 Ohms
Current - Reverse Leakage @ Vr:
100 nA @ 15.4 V
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If:
900 mV @ 10 mA
Operating Temperature:
-65°C ~ 150°C (TJ)
Grade:
Qualification:
Mounting Type:
Surface Mount, Wettable Flank
Supplier Device Package:
2-X2DFNW (1x0.6)
1. How to order NZ8F20VSMX2WT5G on DeepFinds Electronics?
3. Are the NZ8F20VSMX2WT5G price and inventory displayed accurate?
4. What forms of payment are accepted?
Warm Tips: Some orders in certain payment forms may require handling fee.
5. How is the shipping arranged?
6. What is the process for return or replacement of NZ8F20VSMX2WT5G?
Image NZ8F20VSMX2WT5G
Part Number NZ8F20VSMX2WT5G
Manufacturer onsemi
Series NZ8F
Package/Case 2-XDFN
Packaging Tape & Reel (TR)
Product Status Active
Voltage - Zener (Nom) (Vz) 20 V
Tolerance ±2.3%
Power - Max 250 mW
Impedance (Max) (Zzt) 55 Ohms
Current - Reverse Leakage @ Vr 100 nA @ 15.4 V
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If 900 mV @ 10 mA
Operating Temperature -65°C ~ 150°C (TJ)