onsemi NZ9F12VST5G
Part No.:
NZ9F12VST5G
Manufacturer:
onsemi
Category:
Single Zener Diodes
Package:
SOD-923
Datasheet:
DeepFinds ElectronicsNZ9F12VST5G.pdf
Description:
DIODE ZENER 12V 250MW SOD923
Manufacturer:
onsemi
Series:
Package/Case:
SOD-923
Packaging:
Tape & Reel (TR)
Product Status:
Active
Voltage - Zener (Nom) (Vz):
12 V
Tolerance:
±2%
Power - Max:
250 mW
Impedance (Max) (Zzt):
30 Ohms
Current - Reverse Leakage @ Vr:
100 nA @ 9 V
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If:
900 mV @ 10 mA
Operating Temperature:
-65°C ~ 150°C (TJ)
Grade:
Qualification:
Mounting Type:
Surface Mount
Supplier Device Package:
1. How to order NZ9F12VST5G on DeepFinds Electronics?
3. Are the NZ9F12VST5G price and inventory displayed accurate?
4. What forms of payment are accepted?
Warm Tips: Some orders in certain payment forms may require handling fee.
5. How is the shipping arranged?
6. What is the process for return or replacement of NZ9F12VST5G?
(2)We are informed of the defect described above within 90 days after the delivery of NZ9F12VST5G.
Image NZ9F12VST5G
Part Number NZ9F12VST5G
Manufacturer onsemi
Series -
Package/Case SOD-923
Packaging Tape & Reel (TR)
Product Status Active
Voltage - Zener (Nom) (Vz) 12 V
Tolerance ±2%
Power - Max 250 mW
Impedance (Max) (Zzt) 30 Ohms
Current - Reverse Leakage @ Vr 100 nA @ 9 V
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If 900 mV @ 10 mA
Operating Temperature -65°C ~ 150°C (TJ)