onsemi NZ9F5V6T5G
Part No.:
NZ9F5V6T5G
Manufacturer:
onsemi
Category:
Single Zener Diodes
Package:
SOD-923
Datasheet:
DeepFinds ElectronicsNZ9F5V6T5G.pdf
Description:
DIODE ZENER 5.6V 250MW SOD923
Manufacturer:
onsemi
Series:
Package/Case:
SOD-923
Packaging:
Tape & Reel (TR)
Product Status:
Active
Voltage - Zener (Nom) (Vz):
5.6 V
Tolerance:
±5%
Power - Max:
250 mW
Impedance (Max) (Zzt):
60 Ohms
Current - Reverse Leakage @ Vr:
1 µA @ 2.5 V
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If:
900 mV @ 10 mA
Operating Temperature:
-65°C ~ 150°C (TJ)
Grade:
Qualification:
Mounting Type:
Surface Mount
Supplier Device Package:
1. How to order NZ9F5V6T5G on DeepFinds Electronics?
3. Are the NZ9F5V6T5G price and inventory displayed accurate?
4. What forms of payment are accepted?
Warm Tips: Some orders in certain payment forms may require handling fee.
5. How is the shipping arranged?
6. What is the process for return or replacement of NZ9F5V6T5G?
(2)We are informed of the defect described above within 90 days after the delivery of NZ9F5V6T5G.
7.How to contact us to get technical supports, such as NZ9F5V6T5G pin diagram, NZ9F5V6T5G datasheet?
If you need any after-sales service, please do not hesitate to contact us.
Image NZ9F5V6T5G
Part Number NZ9F5V6T5G
Manufacturer onsemi
Series -
Package/Case SOD-923
Packaging Tape & Reel (TR)
Product Status Active
Voltage - Zener (Nom) (Vz) 5.6 V
Tolerance ±5%
Power - Max 250 mW
Impedance (Max) (Zzt) 60 Ohms
Current - Reverse Leakage @ Vr 1 µA @ 2.5 V
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If 900 mV @ 10 mA
Operating Temperature -65°C ~ 150°C (TJ)