Texas Instruments OMAP2530CZAC450
Part No.:
OMAP2530CZAC450
Manufacturer:
Texas Instruments
Category:
Microprocessors
Package:
Description:
IC MPU 450MHZ 80TQFP
Manufacturer:
Texas Instruments
Package/Case:
Series:
Packaging:
Tray
Product Status:
Active
Core Processor:
ARM® Cortex®-A8
Number of Cores/Bus Width:
1 Core, 32-Bit
Speed:
450MHz
Co-Processors/DSP:
Multimedia; NEON™ SIMD
RAM Controllers:
LPDDR
Graphics Acceleration:
Yes
Display & Interface Controllers:
LCD
Ethernet:
SATA:
USB:
USB OTG (1)
Voltage - I/O:
1.2V
Operating Temperature:
0°C ~ 70°C (TA)
Grade:
Qualification:
Security Features:
Boot Security, Secure JTAG
Mounting Type:
Supplier Device Package:
Additional Interfaces:
1-Wire®, I2C, McASP, McSPI, MMC/SD/SDIO
1. How to order OMAP2530CZAC450 on DeepFinds Electronics?
3. Are the OMAP2530CZAC450 price and inventory displayed accurate?
4. What forms of payment are accepted?
Warm Tips: Some orders in certain payment forms may require handling fee.
5. How is the shipping arranged?
6. What is the process for return or replacement of OMAP2530CZAC450?
Image OMAP2530CZAC450
Part Number OMAP2530CZAC450
Manufacturer Texas Instruments
Package/Case -
Series -
Packaging Tray
Product Status Active
Core Processor ARM® Cortex®-A8
Number of Cores/Bus Width 1 Core, 32-Bit
Speed 450MHz
Co-Processors/DSP Multimedia; NEON™ SIMD
RAM Controllers LPDDR
Graphics Acceleration Yes
Display & Interface Controllers LCD
Ethernet -
SATA -
USB USB OTG (1)
Voltage - I/O 1.2V
Operating Temperature 0°C ~ 70°C (TA)