Diodes Incorporated PAM3101DAB300
Part No.:
PAM3101DAB300
Manufacturer:
Diodes Incorporated
Category:
Voltage Regulators - Linear, Low Drop Out (LDO) Regulators
Package:
SC-74A, SOT-753
Datasheet:
DeepFinds ElectronicsPAM3101DAB300.pdf
Description:
IC REG LINEAR 3V 300MA SOT23-5
Manufacturer:
Diodes Incorporated
Series:
Package/Case:
SC-74A, SOT-753
Packaging:
Bulk
Product Status:
Obsolete
Output Configuration:
Positive
Output Type:
Fixed
Number of Regulators:
1
Voltage - Input (Max):
5.5V
Voltage - Output (Min/Fixed):
3V
Voltage - Output (Max):
Voltage Dropout (Max):
0.45V @ 300mA
Current - Output:
300mA
Current - Quiescent (Iq):
90 µA
Current - Supply (Max):
90 µA
PSRR:
70dB ~ 65dB (100Hz ~ 1kHz)
Control Features:
Enable
Protection Features:
Over Current, Over Temperature, Short Circuit
Operating Temperature:
-40°C ~ 85°C
Grade:
Qualification:
Mounting Type:
Surface Mount
Supplier Device Package:
SOT-23-5
1. How to order PAM3101DAB300 on DeepFinds Electronics?
3. Are the PAM3101DAB300 price and inventory displayed accurate?
4. What forms of payment are accepted?
Warm Tips: Some orders in certain payment forms may require handling fee.
5. How is the shipping arranged?
6. What is the process for return or replacement of PAM3101DAB300?
(2)We are informed of the defect described above within 90 days after the delivery of PAM3101DAB300.
Image PAM3101DAB300
Part Number PAM3101DAB300
Manufacturer Diodes Incorporated
Series -
Package/Case SC-74A, SOT-753
Packaging Bulk
Product Status Obsolete
Output Configuration Positive
Output Type Fixed
Number of Regulators 1
Voltage - Input (Max) 5.5V
Voltage - Output (Min/Fixed) 3V
Voltage - Output (Max) -
Voltage Dropout (Max) 0.45V @ 300mA
Current - Output 300mA
Current - Quiescent (Iq) 90 µA
Current - Supply (Max) 90 µA
PSRR 70dB ~ 65dB (100Hz ~ 1kHz)
Control Features Enable
Protection Features Over Current, Over Temperature, Short Circuit
Operating Temperature -40°C ~ 85°C