Taiyo Yuden PAS0815LN2R7205
Part No.:
PAS0815LN2R7205
Manufacturer:
Taiyo Yuden
Category:
Electric Double Layer Capacitors (EDLC), Supercapacitors
Package:
Datasheet:
DeepFinds ElectronicsPAS0815LN2R7205.pdf
Description:
CAP 2F 20% 2.7V T/H
Manufacturer:
Taiyo Yuden
Series:
PAS
Packaging:
Bulk
Product Status:
Obsolete
Capacitance:
2 F
Tolerance:
±20%
Voltage - Rated:
2.7 V
ESR (Equivalent Series Resistance):
180mOhm @ 1kHz
Lifetime @ Temp.:
Termination:
PC Pins
Mounting Type:
Through Hole
Package / Case:
Radial, Can
Lead Spacing:
0.138" (3.50mm)
Size / Dimension:
0.315" Dia (8.00mm)
Height - Seated (Max):
0.669" (17.00mm)
Operating Temperature:
-40°C ~ 70°C
1. How to order PAS0815LN2R7205 on DeepFinds Electronics?
3. Are the PAS0815LN2R7205 price and inventory displayed accurate?
4. What forms of payment are accepted?
Warm Tips: Some orders in certain payment forms may require handling fee.
5. How is the shipping arranged?
6. What is the process for return or replacement of PAS0815LN2R7205?
Image PAS0815LN2R7205
Part Number PAS0815LN2R7205
Manufacturer Taiyo Yuden
Series PAS
Packaging Bulk
Product Status Obsolete
Capacitance 2 F
Tolerance ±20%
Voltage - Rated 2.7 V
ESR (Equivalent Series Resistance) 180mOhm @ 1kHz
Lifetime @ Temp. -
Termination PC Pins
Mounting Type Through Hole
Package / Case Radial, Can
Lead Spacing 0.138" (3.50mm)
Size / Dimension 0.315" Dia (8.00mm)
Height - Seated (Max) 0.669" (17.00mm)
Operating Temperature -40°C ~ 70°C