Taiyo Yuden PAS409SR-VA5
Part No.:
PAS409SR-VA5
Manufacturer:
Taiyo Yuden
Category:
Electric Double Layer Capacitors (EDLC), Supercapacitors
Package:
Datasheet:
DeepFinds ElectronicsPAS409SR-VA5.pdf
Description:
CAP 40MF 2.5V SURFACE MNT
Manufacturer:
Taiyo Yuden
Series:
PAS
Packaging:
Tray
Product Status:
Obsolete
Capacitance:
40 mF
Tolerance:
Voltage - Rated:
2.5 V
ESR (Equivalent Series Resistance):
Lifetime @ Temp.:
Termination:
SMD (SMT) Tabs
Mounting Type:
Surface Mount
Package / Case:
Coin, Wide Terminals - Same Sides
Lead Spacing:
Size / Dimension:
0.189" Dia (4.80mm)
Height - Seated (Max):
0.061" (1.55mm)
Operating Temperature:
-25°C ~ 70°C
1. How to order PAS409SR-VA5 on DeepFinds Electronics?
3. Are the PAS409SR-VA5 price and inventory displayed accurate?
4. What forms of payment are accepted?
Warm Tips: Some orders in certain payment forms may require handling fee.
5. How is the shipping arranged?
6. What is the process for return or replacement of PAS409SR-VA5?
(2)We are informed of the defect described above within 90 days after the delivery of PAS409SR-VA5.
Image PAS409SR-VA5
Part Number PAS409SR-VA5
Manufacturer Taiyo Yuden
Series PAS
Packaging Tray
Product Status Obsolete
Capacitance 40 mF
Tolerance -
Voltage - Rated 2.5 V
Lifetime @ Temp. -
Termination SMD (SMT) Tabs
Mounting Type Surface Mount
Package / Case Coin, Wide Terminals - Same Sides
Lead Spacing -
Size / Dimension 0.189" Dia (4.80mm)
Height - Seated (Max) 0.061" (1.55mm)
Operating Temperature -25°C ~ 70°C