Nexperia USA Inc. PBLS1501Y,115
Part No.:
PBLS1501Y,115
Manufacturer:
Nexperia USA Inc.
Category:
Bipolar Transistor Arrays, Pre-Biased
Package:
6-TSSOP, SC-88, SOT-363
Datasheet:
DeepFinds ElectronicsPBLS1501Y,115.pdf
Description:
TRANS PREBIAS 1NPN 1PNP 6TSSOP
Manufacturer:
Nexperia USA Inc.
Series:
Package/Case:
6-TSSOP, SC-88, SOT-363
Packaging:
Tape & Reel (TR)
Product Status:
Active
Transistor Type:
1 NPN Pre-Biased, 1 PNP
Current - Collector (Ic) (Max):
100mA, 500mA
Voltage - Collector Emitter Breakdown (Max):
50V, 15V
Resistor - Base (R1):
2.2kOhms
Resistor - Emitter Base (R2):
2.2kOhms
DC Current Gain (hFE) (Min) @ Ic, Vce:
30 @ 20mA, 5V / 150 @ 100mA, 2V
Vce Saturation (Max) @ Ib, Ic:
150mV @ 500µA, 10mA / 250mV @ 50mA, 500mA
Current - Collector Cutoff (Max):
1µA, 100nA
Frequency - Transition:
280MHz
Power - Max:
300mW
Grade:
Qualification:
Mounting Type:
Surface Mount
Supplier Device Package:
6-TSSOP
1. How to order PBLS1501Y,115 on DeepFinds Electronics?
3. Are the PBLS1501Y,115 price and inventory displayed accurate?
4. What forms of payment are accepted?
Warm Tips: Some orders in certain payment forms may require handling fee.
5. How is the shipping arranged?
6. What is the process for return or replacement of PBLS1501Y,115?
(2)We are informed of the defect described above within 90 days after the delivery of PBLS1501Y,115.
Image PBLS1501Y,115 PBLS1501Y,115
Part Number PBLS1501Y,115 PBLS1501Y,115
Manufacturer Nexperia USA Inc. Nexperia USA Inc.
Series - -
Package/Case 6-TSSOP, SC-88, SOT-363 6-TSSOP, SC-88, SOT-363
Packaging Bulk Tape & Reel (TR)
Product Status Active Active
Transistor Type 1 NPN Pre-Biased, 1 PNP 1 NPN Pre-Biased, 1 PNP
Current - Collector (Ic) (Max) 100mA, 500mA 100mA, 500mA
Voltage - Collector Emitter Breakdown (Max) 50V, 15V 50V, 15V
Resistor - Base (R1) 2.2kOhms 2.2kOhms
Resistor - Emitter Base (R2) 2.2kOhms 2.2kOhms
DC Current Gain (hFE) (Min) @ Ic, Vce 30 @ 20mA, 5V / 150 @ 100mA, 2V 30 @ 20mA, 5V / 150 @ 100mA, 2V
Vce Saturation (Max) @ Ib, Ic 150mV @ 500µA, 10mA / 250mV @ 50mA, 500mA 150mV @ 500µA, 10mA / 250mV @ 50mA, 500mA
Current - Collector Cutoff (Max) 1µA, 100nA 1µA, 100nA
Frequency - Transition 280MHz 280MHz
Power - Max 300mW 300mW