NXP USA Inc. PBLS1502Y,115
Part No.:
PBLS1502Y,115
Manufacturer:
NXP USA Inc.
Package:
6-TSSOP, SC-88, SOT-363
Datasheet:
DeepFinds ElectronicsPBLS1502Y,115.pdf
Description:
NOW NEXPERIA PBLS1502Y - SMALL S
Manufacturer:
NXP USA Inc.
Series:
Package/Case:
6-TSSOP, SC-88, SOT-363
Packaging:
Bulk
Current - Collector (Ic) (Max):
100mA, 500mA
Voltage - Collector Emitter Breakdown (Max):
50V, 15V
Resistor - Base (R1):
4.7kOhms
Resistor - Emitter Base (R2):
4.7kOhms
DC Current Gain (hFE) (Min) @ Ic, Vce:
30 @ 10mA, 5V / 150 @ 100mA, 2V
Vce Saturation (Max) @ Ib, Ic:
150mV @ 500µA, 10mA / 250mV @ 50mA, 500mA
Frequency - Transition:
280MHz
Power - Max:
300mW
Supplier Device Package:
SOT-363
1. How to order PBLS1502Y,115 on DeepFinds Electronics?
3. Are the PBLS1502Y,115 price and inventory displayed accurate?
5. How is the shipping arranged?
6. What is the process for return or replacement of PBLS1502Y,115?
(2)We are informed of the defect described above within 90 days after the delivery of PBLS1502Y,115.
Image PBLS1502Y,115
Part Number PBLS1502Y,115
Manufacturer NXP USA Inc.
Series -
Package/Case 6-TSSOP, SC-88, SOT-363
Packaging Bulk
Product Status Active
Transistor Type 1 NPN Pre-Biased, 1 PNP
Current - Collector (Ic) (Max) 100mA, 500mA
Voltage - Collector Emitter Breakdown (Max) 50V, 15V
Resistor - Base (R1) 4.7kOhms
Resistor - Emitter Base (R2) 4.7kOhms
DC Current Gain (hFE) (Min) @ Ic, Vce 30 @ 10mA, 5V / 150 @ 100mA, 2V
Vce Saturation (Max) @ Ib, Ic 150mV @ 500µA, 10mA / 250mV @ 50mA, 500mA
Current - Collector Cutoff (Max) 1µA, 100nA
Frequency - Transition 280MHz
Power - Max 300mW