NXP Semiconductors PBLS1504Y,115
Part No.:
PBLS1504Y,115
Manufacturer:
NXP Semiconductors
Package:
6-TSSOP, SC-88, SOT-363
Datasheet:
DeepFinds ElectronicsPBLS1504Y,115.pdf
Description:
NEXPERIA PBLS1504Y - 15 V PNP BI
Manufacturer:
NXP Semiconductors
Series:
Package/Case:
6-TSSOP, SC-88, SOT-363
Packaging:
Bulk
Product Status:
Active
Current - Collector (Ic) (Max):
100mA, 500mA
Voltage - Collector Emitter Breakdown (Max):
50V, 15V
Resistor - Base (R1):
22kOhms
Resistor - Emitter Base (R2):
22kOhms
DC Current Gain (hFE) (Min) @ Ic, Vce:
60 @ 5mA, 5V / 150 @ 100mA, 2V
Vce Saturation (Max) @ Ib, Ic:
150mV @ 500µA, 10mA / 250mV @ 50mA, 500mA
Frequency - Transition:
280MHz
Power - Max:
300mW
Supplier Device Package:
6-TSSOP
1. How to order PBLS1504Y,115 on DeepFinds Electronics?
3. Are the PBLS1504Y,115 price and inventory displayed accurate?
5. How is the shipping arranged?
6. What is the process for return or replacement of PBLS1504Y,115?
(2)We are informed of the defect described above within 90 days after the delivery of PBLS1504Y,115.
Image PBLS1504Y,115
Part Number PBLS1504Y,115
Manufacturer NXP Semiconductors
Series -
Package/Case 6-TSSOP, SC-88, SOT-363
Packaging Bulk
Product Status Active
Transistor Type 1 NPN Pre-Biased, 1 PNP
Current - Collector (Ic) (Max) 100mA, 500mA
Voltage - Collector Emitter Breakdown (Max) 50V, 15V
Resistor - Base (R1) 22kOhms
Resistor - Emitter Base (R2) 22kOhms
DC Current Gain (hFE) (Min) @ Ic, Vce 60 @ 5mA, 5V / 150 @ 100mA, 2V
Vce Saturation (Max) @ Ib, Ic 150mV @ 500µA, 10mA / 250mV @ 50mA, 500mA
Current - Collector Cutoff (Max) 1µA, 100nA
Frequency - Transition 280MHz
Power - Max 300mW