NXP Semiconductors PBLS4002Y,115
Part No.:
PBLS4002Y,115
Manufacturer:
NXP Semiconductors
Package:
6-TSSOP, SC-88, SOT-363
Datasheet:
DeepFinds ElectronicsPBLS4002Y,115.pdf
Description:
NEXPERIA PBLS4002Y - SMALL SIGNA
Manufacturer:
NXP Semiconductors
Series:
Package/Case:
6-TSSOP, SC-88, SOT-363
Packaging:
Bulk
Product Status:
Active
Current - Collector (Ic) (Max):
500mA
Voltage - Collector Emitter Breakdown (Max):
40V
Resistor - Base (R1):
4.7kOhms
Resistor - Emitter Base (R2):
4.7kOhms
DC Current Gain (hFE) (Min) @ Ic, Vce:
200 @ 10mA, 2V
Vce Saturation (Max) @ Ib, Ic:
350mV @ 50mA, 500mA
Current - Collector Cutoff (Max):
1µA
Frequency - Transition:
300MHz
Power - Max:
300mW
Supplier Device Package:
6-TSSOP
1. How to order PBLS4002Y,115 on DeepFinds Electronics?
3. Are the PBLS4002Y,115 price and inventory displayed accurate?
5. How is the shipping arranged?
6. What is the process for return or replacement of PBLS4002Y,115?
(2)We are informed of the defect described above within 90 days after the delivery of PBLS4002Y,115.
Image PBLS4002Y,115
Part Number PBLS4002Y,115
Manufacturer NXP Semiconductors
Series -
Package/Case 6-TSSOP, SC-88, SOT-363
Packaging Bulk
Product Status Active
Transistor Type 1 NPN - Pre-Biased, 1 PNP
Current - Collector (Ic) (Max) 500mA
Voltage - Collector Emitter Breakdown (Max) 40V
Resistor - Base (R1) 4.7kOhms
Resistor - Emitter Base (R2) 4.7kOhms
DC Current Gain (hFE) (Min) @ Ic, Vce 200 @ 10mA, 2V
Vce Saturation (Max) @ Ib, Ic 350mV @ 50mA, 500mA
Current - Collector Cutoff (Max) 1µA
Frequency - Transition 300MHz
Power - Max 300mW