Nexperia USA Inc. PBLS4002Y-QX
Part No.:
PBLS4002Y-QX
Manufacturer:
Nexperia USA Inc.
Package:
6-TSSOP, SC-88, SOT-363
Datasheet:
DeepFinds ElectronicsPBLS4002Y-QX.pdf
Description:
PBLS4002Y-Q/SOT363/SC-88
Manufacturer:
Nexperia USA Inc.
Series:
Package/Case:
6-TSSOP, SC-88, SOT-363
Packaging:
Tape & Reel (TR)
Product Status:
Active
Current - Collector (Ic) (Max):
500mA, 100mA
Voltage - Collector Emitter Breakdown (Max):
40V, 50V
Resistor - Base (R1):
4.7kOhms
Resistor - Emitter Base (R2):
4.7kOhms
DC Current Gain (hFE) (Min) @ Ic, Vce:
200 @ 10mA, 2V / 30 @ 10mA, 5V
Vce Saturation (Max) @ Ib, Ic:
350mV @ 50mA, 500mA / 150mV @ 500µA, 10mA
Current - Collector Cutoff (Max):
100nA (ICBO), 1µA
Frequency - Transition:
300MHz
Power - Max:
200mW
Grade:
Automotive
Qualification:
AEC-Q101
Supplier Device Package:
6-TSSOP
1. How to order PBLS4002Y-QX on DeepFinds Electronics?
3. Are the PBLS4002Y-QX price and inventory displayed accurate?
5. How is the shipping arranged?
6. What is the process for return or replacement of PBLS4002Y-QX?
(2)We are informed of the defect described above within 90 days after the delivery of PBLS4002Y-QX.
Image PBLS4002Y,115 PBLS4002Y-QX
Part Number PBLS4002Y,115 PBLS4002Y-QX
Manufacturer Nexperia USA Inc. Nexperia USA Inc.
Series - -
Package/Case 6-TSSOP, SC-88, SOT-363 6-TSSOP, SC-88, SOT-363
Packaging Tape & Reel (TR) Tape & Reel (TR)
Product Status Active Active
Transistor Type 1 NPN Pre-Biased, 1 PNP 1 NPN Pre-Biased, 1 PNP
Current - Collector (Ic) (Max) 100mA, 500mA 500mA, 100mA
Voltage - Collector Emitter Breakdown (Max) 50V, 40V 40V, 50V
Resistor - Base (R1) 4.7kOhms 4.7kOhms
Resistor - Emitter Base (R2) 4.7kOhms 4.7kOhms
DC Current Gain (hFE) (Min) @ Ic, Vce 30 @ 10mA, 5V / 150 @ 100mA, 2V 200 @ 10mA, 2V / 30 @ 10mA, 5V
Vce Saturation (Max) @ Ib, Ic 150mV @ 500µA, 10mA / 350mV @ 50mA, 500mA 350mV @ 50mA, 500mA / 150mV @ 500µA, 10mA
Current - Collector Cutoff (Max) 1µA 100nA (ICBO), 1µA
Frequency - Transition 300MHz 300MHz
Power - Max 300mW 200mW