Nexperia USA Inc. PBLS6003D-QX
Part No.:
PBLS6003D-QX
Manufacturer:
Nexperia USA Inc.
Package:
SC-74, SOT-457
Description:
PBLS6003D-Q/SOT457/SC-74
Manufacturer:
Nexperia USA Inc.
Series:
Package/Case:
SC-74, SOT-457
Packaging:
Tape & Reel (TR)
Current - Collector (Ic) (Max):
100mA, 700mA
Voltage - Collector Emitter Breakdown (Max):
50V, 60V
Resistor - Base (R1):
10kOhms
Resistor - Emitter Base (R2):
10kOhms
DC Current Gain (hFE) (Min) @ Ic, Vce:
30 @ 5mA, 5V / 200 @ 1mA, 5V
Vce Saturation (Max) @ Ib, Ic:
150mV @ 500µA, 10mA / 340mV @ 100mA, 1A
Frequency - Transition:
185MHz
Power - Max:
200mW, 250mW
Supplier Device Package:
6-TSOP
1. How to order PBLS6003D-QX on DeepFinds Electronics?
3. Are the PBLS6003D-QX price and inventory displayed accurate?
5. How is the shipping arranged?
6. What is the process for return or replacement of PBLS6003D-QX?
(2)We are informed of the defect described above within 90 days after the delivery of PBLS6003D-QX.
Image PBLS6003D,115 PBLS6003D-QX
Part Number PBLS6003D,115 PBLS6003D-QX
Manufacturer Nexperia USA Inc. Nexperia USA Inc.
Series - -
Package/Case SC-74, SOT-457 SC-74, SOT-457
Packaging Tape & Reel (TR) Tape & Reel (TR)
Product Status Active Active
Transistor Type 1 NPN Pre-Biased, 1 PNP 1 NPN Pre-Biased, 1 PNP
Current - Collector (Ic) (Max) 100mA, 700mA 100mA, 700mA
Voltage - Collector Emitter Breakdown (Max) 50V, 60V 50V, 60V
Resistor - Base (R1) 10kOhms 10kOhms
Resistor - Emitter Base (R2) 10kOhms 10kOhms
DC Current Gain (hFE) (Min) @ Ic, Vce 30 @ 5mA, 5V / 150 @ 500mA, 5V 30 @ 5mA, 5V / 200 @ 1mA, 5V
Vce Saturation (Max) @ Ib, Ic 150mV @ 500µA, 10mA / 340mV @ 100mA, 1A 150mV @ 500µA, 10mA / 340mV @ 100mA, 1A
Current - Collector Cutoff (Max) 1µA, 100nA 1µA, 100nA
Frequency - Transition 185MHz 185MHz
Power - Max 600mW 200mW, 250mW