ZEUS Battery Products PC26-12NB
Part No.:
PC26-12NB
Manufacturer:
ZEUS Battery Products
Category:
Batteries Rechargeable (Secondary)
Package:
Datasheet:
DeepFinds ElectronicsPC26-12NB.pdf
Description:
BATTERY LEAD ACID 12V 26AH
Manufacturer:
ZEUS Battery Products
Series:
Packaging:
Box
Product Status:
Active
Battery Chemistry:
Sealed Lead Acid (SLA, VRLA)
Battery Cell Size:
Voltage - Rated:
12 V
Capacity:
26Ah
Size / Dimension:
6.89" L x 6.54" W x 4.92" H (175.0mm x 166.0mm x 125.0mm)
Termination Style:
Nut and Bolt, M6
1. How to order PC26-12NB on DeepFinds Electronics?
3. Are the PC26-12NB price and inventory displayed accurate?
4. What forms of payment are accepted?
Warm Tips: Some orders in certain payment forms may require handling fee.
5. How is the shipping arranged?
6. What is the process for return or replacement of PC26-12NB?
(2)We are informed of the defect described above within 90 days after the delivery of PC26-12NB.
7.How to contact us to get technical supports, such as PC26-12NB pin diagram, PC26-12NB datasheet?
If you need any after-sales service, please do not hesitate to contact us.
Image PC26-12NB PC26-12F2
Part Number PC26-12NB PC26-12F2
Manufacturer ZEUS Battery Products ZEUS Battery Products
Series - -
Packaging Box Box
Product Status Active Active
Battery Chemistry Sealed Lead Acid (SLA, VRLA) Sealed Lead Acid (SLA, VRLA)
Battery Cell Size - -
Voltage - Rated 12 V 12 V
Capacity 26Ah 20Ah
Size / Dimension 6.89" L x 6.54" W x 4.92" H (175.0mm x 166.0mm x 125.0mm) 7.13" L x 3.03" W x 6.57" H (181.0mm x 77.0mm x 167.0mm)