Picker Components PC776-1X-12S-X
Part No.:
PC776-1X-12S-X
Manufacturer:
Picker Components
Category:
Automotive Relays
Package:
Datasheet:
DeepFinds ElectronicsPC776-1X-12S-X.pdf
Description:
RELAY AUTOMOTIVE SPST 130A 12V
Manufacturer:
Picker Components
Series:
Packaging:
Bag
Product Status:
Active
Coil Type:
Non Latching
Coil Current:
324.3 mA
Coil Voltage:
12VDC
Contact Form:
SPST-NO (1 Form A)
Contact Rating (Current):
130 A
Switching Voltage:
40VDC - Max
Must Operate Voltage:
7.2 VDC
Must Release Voltage:
1.2 VDC
Operate Time:
10 ms
Release Time:
10 ms
Features:
Sealed - Fully
Mounting Type:
Chassis Mount
Termination Style:
Screw Terminal
Operating Temperature:
-40°C ~ 125°C
1. How to order PC776-1X-12S-X on DeepFinds Electronics?
3. Are the PC776-1X-12S-X price and inventory displayed accurate?
4. What forms of payment are accepted?
Warm Tips: Some orders in certain payment forms may require handling fee.
5. How is the shipping arranged?
6. What is the process for return or replacement of PC776-1X-12S-X?
Image PC776-1X-12C-X PC776-1X-24C-X PC776-1X-24S-X PC776-1X-12S-X PC776-1X-24S-D-X
Part Number PC776-1X-12C-X PC776-1X-24C-X PC776-1X-24S-X PC776-1X-12S-X PC776-1X-24S-D-X
Series - - - - PC776
Packaging Bag Bag Bag Bag Tray
Product Status Active Active Active Active Active
Coil Type Non Latching Non Latching Non Latching Non Latching Non Latching
Coil Current 324.3 mA 170.2 mA 170.2 mA 324.3 mA 170.2 mA
Coil Voltage 12VDC 24VDC 24VDC 12VDC 24VDC
Contact Rating (Current) 130 A 130 A 130 A 130 A 130 A
Switching Voltage 40VDC - Max 40VDC - Max 40VDC - Max 40VDC - Max 40VDC - Max
Must Operate Voltage 7.2 VDC 14.4 VDC 14.4 VDC 7.2 VDC 14.4 VDC
Must Release Voltage 1.2 VDC 2.4 VDC 2.4 VDC 1.2 VDC 2.4 VDC
Operate Time 10 ms 10 ms 10 ms 10 ms 10 ms
Release Time 10 ms 10 ms 10 ms 10 ms 10 ms
Mounting Type Chassis Mount Chassis Mount Chassis Mount Chassis Mount Chassis Mount
Termination Style Screw Terminal Screw Terminal Screw Terminal Screw Terminal Screw Terminal
Operating Temperature -40°C ~ 125°C -40°C ~ 125°C -40°C ~ 125°C -40°C ~ 125°C -40°C ~ 125°C