Nichicon PCR1A331MCL4GS
Part No.:
PCR1A331MCL4GS
Manufacturer:
Nichicon
Category:
Aluminum - Polymer Capacitors
Package:
Datasheet:
DeepFinds ElectronicsPCR1A331MCL4GS.pdf
Description:
CAP ALUM POLY 330UF 20% 10V SMD
Manufacturer:
Nichicon
Series:
PCR
Packaging:
Tape & Reel (TR)
Product Status:
Obsolete
Type:
Polymer
Capacitance:
330 µF
Tolerance:
±20%
Voltage - Rated:
10 V
ESR (Equivalent Series Resistance):
22mOhm
Lifetime @ Temp.:
4000 Hrs @ 125°C
Operating Temperature:
-55°C ~ 125°C
Ratings:
AEC-Q200
Applications:
Automotive
Features:
Ripple Current @ Low Frequency:
Ripple Current @ High Frequency:
1.7 A @ 100 kHz
Impedance:
Lead Spacing:
Size / Dimension:
0.248" Dia (6.30mm)
Height - Seated (Max):
0.315" (8.00mm)
Surface Mount Land Size:
0.260" L x 0.260" W (6.60mm x 6.60mm)
Mounting Type:
Surface Mount
1. How to order PCR1A331MCL4GS on DeepFinds Electronics?
3. Are the PCR1A331MCL4GS price and inventory displayed accurate?
4. What forms of payment are accepted?
Warm Tips: Some orders in certain payment forms may require handling fee.
5. How is the shipping arranged?
6. What is the process for return or replacement of PCR1A331MCL4GS?
Image PCR1A331MCL4GS
Part Number PCR1A331MCL4GS
Manufacturer Nichicon
Series PCR
Packaging Tape & Reel (TR)
Product Status Obsolete
Type Polymer
Capacitance 330 µF
Tolerance ±20%
Voltage - Rated 10 V
ESR (Equivalent Series Resistance) 22mOhm
Lifetime @ Temp. 4000 Hrs @ 125°C
Operating Temperature -55°C ~ 125°C
Ratings AEC-Q200
Applications Automotive
Features -
Ripple Current @ High Frequency 1.7 A @ 100 kHz
Impedance -
Lead Spacing -
Size / Dimension 0.248" Dia (6.30mm)
Height - Seated (Max) 0.315" (8.00mm)
Surface Mount Land Size 0.260" L x 0.260" W (6.60mm x 6.60mm)