Nexperia USA Inc. PDZ24BGWX
Part No.:
PDZ24BGWX
Manufacturer:
Nexperia USA Inc.
Category:
Single Zener Diodes
Package:
SOD-123
Datasheet:
DeepFinds ElectronicsPDZ24BGWX.pdf
Description:
DIODE ZENER 24V 365MW SOD123
Manufacturer:
Nexperia USA Inc.
Series:
PDZ-GW
Package/Case:
SOD-123
Packaging:
Tape & Reel (TR)
Product Status:
Active
Voltage - Zener (Nom) (Vz):
24 V
Tolerance:
±2.2%
Power - Max:
365 mW
Impedance (Max) (Zzt):
30 Ohms
Current - Reverse Leakage @ Vr:
50 nA @ 19 V
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If:
1.1 V @ 100 mA
Operating Temperature:
150°C (TJ)
Grade:
Automotive
Qualification:
AEC-Q101
Mounting Type:
Surface Mount
Supplier Device Package:
1. How to order PDZ24BGWX on DeepFinds Electronics?
3. Are the PDZ24BGWX price and inventory displayed accurate?
4. What forms of payment are accepted?
Warm Tips: Some orders in certain payment forms may require handling fee.
5. How is the shipping arranged?
6. What is the process for return or replacement of PDZ24BGWX?
(2)We are informed of the defect described above within 90 days after the delivery of PDZ24BGWX.
7.How to contact us to get technical supports, such as PDZ24BGWX pin diagram, PDZ24BGWX datasheet?
If you need any after-sales service, please do not hesitate to contact us.
Image PDZ24BGWX
Part Number PDZ24BGWX
Manufacturer Nexperia USA Inc.
Series PDZ-GW
Package/Case SOD-123
Packaging Tape & Reel (TR)
Product Status Active
Voltage - Zener (Nom) (Vz) 24 V
Tolerance ±2.2%
Power - Max 365 mW
Impedance (Max) (Zzt) 30 Ohms
Current - Reverse Leakage @ Vr 50 nA @ 19 V
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If 1.1 V @ 100 mA
Operating Temperature 150°C (TJ)