Rohm Semiconductor PDZVTR8.2A
Part No.:
PDZVTR8.2A
Manufacturer:
Rohm Semiconductor
Category:
Single Zener Diodes
Package:
SOD-128
Datasheet:
DeepFinds ElectronicsPDZVTR8.2A.pdf
Description:
DIODE ZENER 8.2V 1W PMDTM
Manufacturer:
Rohm Semiconductor
Series:
Package/Case:
SOD-128
Packaging:
Tape & Reel (TR)
Product Status:
Not For New Designs
Voltage - Zener (Nom) (Vz):
8.2 V
Tolerance:
±6.1%
Power - Max:
1 W
Impedance (Max) (Zzt):
4 Ohms
Current - Reverse Leakage @ Vr:
20 µA @ 5 V
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If:
Operating Temperature:
150°C (TJ)
Grade:
Qualification:
Mounting Type:
Surface Mount
Supplier Device Package:
PMDTM
1. How to order PDZVTR8.2A on DeepFinds Electronics?
3. Are the PDZVTR8.2A price and inventory displayed accurate?
4. What forms of payment are accepted?
Warm Tips: Some orders in certain payment forms may require handling fee.
5. How is the shipping arranged?
6. What is the process for return or replacement of PDZVTR8.2A?
(2)We are informed of the defect described above within 90 days after the delivery of PDZVTR8.2A.
7.How to contact us to get technical supports, such as PDZVTR8.2A pin diagram, PDZVTR8.2A datasheet?
If you need any after-sales service, please do not hesitate to contact us.
Image PDZVTR8.2A PDZVTR8.2B
Part Number PDZVTR8.2A PDZVTR8.2B
Manufacturer Rohm Semiconductor Rohm Semiconductor
Series - PDZV
Package/Case SOD-128 SOD-128
Packaging Tape & Reel (TR) Tape & Reel (TR)
Product Status Not For New Designs Active
Voltage - Zener (Nom) (Vz) 8.2 V 8.75 V
Tolerance ±6.1% ±6.29%
Power - Max 1 W 1 W
Impedance (Max) (Zzt) 4 Ohms 4 Ohms
Current - Reverse Leakage @ Vr 20 µA @ 5 V 20 µA @ 5 V
Operating Temperature 150°C (TJ) 150°C (TJ)