Bulgin PF0016/15/28
Part No.:
PF0016/15/28
Manufacturer:
Bulgin
Category:
Power Entry Modules (PEM)
Package:
Datasheet:
DeepFinds ElectronicsPF0016/15/28.pdf
Description:
PWR ENT MOD RCPT IEC320-C18 PNL
Manufacturer:
Bulgin
Series:
PF
Packaging:
Bulk
Product Status:
Active
Connector Style:
IEC 320-C18
Connector Type:
Receptacle, Male Blades - Module
Current Rating - Appliance Inlet:
10A
Voltage Rating - Appliance Inlet:
250VAC
Number of Positions:
2
Filter Type:
Unfiltered - Commercial
Current Rating - Filter:
Switch Features:
Current Rating - Circuit Breaker:
Accomodates a Fuse:
Yes (Fuse Not Included)
Mounting Type:
Panel Mount, Snap-In
Termination:
Solder
Features:
Fuse Holder, Drawer:
Drawer Included
Panel Cutout Dimensions:
Rectangular - 27.30mm x 31.12mm
Panel Thickness:
0.059" (1.50mm)
Material Flammability Rating:
UL94 V-0
Ingress Protection:
1. How to order PF0016/15/28 on DeepFinds Electronics?
3. Are the PF0016/15/28 price and inventory displayed accurate?
4. What forms of payment are accepted?
Warm Tips: Some orders in certain payment forms may require handling fee.
5. How is the shipping arranged?
6. What is the process for return or replacement of PF0016/15/28?
(2)We are informed of the defect described above within 90 days after the delivery of PF0016/15/28.
Image PF0016/30/63 PF0016/20/63 PF0016/15/28
Part Number PF0016/30/63 PF0016/20/63 PF0016/15/28
Manufacturer Bulgin Bulgin Bulgin
Series PF PF PF
Packaging Bulk Bulk Bulk
Product Status Active Active Active
Connector Style IEC 320-C18 IEC 320-C18 IEC 320-C18
Current Rating - Appliance Inlet 10A 10A 10A
Voltage Rating - Appliance Inlet 250VAC 250VAC 250VAC
Number of Positions 2 2 2
Filter Type Unfiltered - Commercial Unfiltered - Commercial Unfiltered - Commercial
Current Rating - Filter - - -
Switch Features - - -
Accomodates a Fuse Yes (Fuse Not Included) Yes (Fuse Not Included) Yes (Fuse Not Included)
Mounting Type Panel Mount, Snap-In Panel Mount, Snap-In Panel Mount, Snap-In
Termination Quick Connect - 0.250" (6.3mm) Quick Connect - 0.250" (6.3mm) Solder
Features - - -
Fuse Holder, Drawer Drawer Included Drawer Included Drawer Included
Panel Cutout Dimensions Rectangular - 27.30mm x 31.12mm Rectangular - 27.30mm x 31.12mm Rectangular - 27.30mm x 31.12mm
Panel Thickness 0.118" (3.00mm) 0.079" (2.00mm) 0.059" (1.50mm)