MACOM Technology Solutions PH2729-65M
Part No.:
PH2729-65M
Manufacturer:
MACOM Technology Solutions
Category:
Bipolar RF Transistors
Package:
2L-FLG
Description:
TRANSISTOR,BIPOLAR,65W,36V,2.70-
Manufacturer:
MACOM Technology Solutions
Series:
Package/Case:
2L-FLG
Packaging:
Bulk
Product Status:
Active
Transistor Type:
NPN
Voltage - Collector Emitter Breakdown (Max):
65V
Frequency - Transition:
2.7GHz ~ 2.9GHz
Noise Figure (dB Typ @ f):
Gain:
8.5dB
Power - Max:
330W
DC Current Gain (hFE) (Min) @ Ic, Vce:
Current - Collector (Ic) (Max):
8A
Operating Temperature:
200°C (TJ)
Grade:
Qualification:
Mounting Type:
Chassis Mount
Supplier Device Package:
1. How to order PH2729-65M on DeepFinds Electronics?
3. Are the PH2729-65M price and inventory displayed accurate?
4. What forms of payment are accepted?
Warm Tips: Some orders in certain payment forms may require handling fee.
5. How is the shipping arranged?
6. What is the process for return or replacement of PH2729-65M?
(2)We are informed of the defect described above within 90 days after the delivery of PH2729-65M.
7.How to contact us to get technical supports, such as PH2729-65M pin diagram, PH2729-65M datasheet?
If you need any after-sales service, please do not hesitate to contact us.
Image PH2729-25M PH2729-110M PH2729-65M PH2729-130M
Part Number PH2729-25M PH2729-110M PH2729-65M PH2729-130M
Series - - - -
Package/Case - 2L-FLG 2L-FLG -
Packaging Tray Bulk Bulk Tray
Product Status Active Active Active Active
Transistor Type NPN NPN NPN NPN
Voltage - Collector Emitter Breakdown (Max) 60V 63V 65V 63V
Frequency - Transition - 2.7GHz ~ 2.9GHz 2.7GHz ~ 2.9GHz -
Gain 9.2dB 6.8dB 8.5dB 9.73dB ~ 8.85dB
Power - Max 70W 330W 330W 130W
Current - Collector (Ic) (Max) 4A 8A 8A 12.5A
Operating Temperature 200°C (TJ) 200°C (TJ) 200°C (TJ) 200°C (TJ)