Tamura PL56-28-130B
Part No.:
PL56-28-130B
Manufacturer:
Tamura
Category:
Power Transformers
Package:
Datasheet:
DeepFinds ElectronicsPL56-28-130B.pdf
Description:
PWR XFMR LAMINATED 56VA TH
Shipping
Inventory:126
Manufacturer:
Tamura
Series:
PL56-xx-130B
Packaging:
Bulk
Product Status:
Active
Type:
Laminated Core
Voltage - Primary:
115V, 230V
Voltage - Secondary (Full Load):
Parallel 14V, Series 28V
Current - Output (Max):
Parallel 4A, Series 2A
Primary Winding(s):
Dual
Secondary Winding(s):
Dual
Center Tap:
No
Power - Max:
56VA
Mounting Type:
Through Hole
Termination Style:
PC Pin
Size / Dimension:
76.20mm L x 64.00mm W
Height - Seated (Max):
48.50mm
Voltage - Isolation:
3500Vrms
Weight:
1. How to order PL56-28-130B on DeepFinds Electronics?
3. Are the PL56-28-130B price and inventory displayed accurate?
4. What forms of payment are accepted?
Warm Tips: Some orders in certain payment forms may require handling fee.
5. How is the shipping arranged?
6. What is the process for return or replacement of PL56-28-130B?
(2)We are informed of the defect described above within 90 days after the delivery of PL56-28-130B.
Image PL56-36-130B PL56-28-130B PL56-20-130B PL56-16-130B PL56-24-130B
Part Number PL56-36-130B PL56-28-130B PL56-20-130B PL56-16-130B PL56-24-130B
Manufacturer Tamura Tamura Tamura Tamura Tamura
Series PL56-xx-130B PL56-xx-130B PL56-xx-130B PL56-xx-130B PL56-xx-130B
Packaging Bulk Bulk Bulk Bulk Bulk
Product Status Active Active Active Active Active
Type Laminated Core Laminated Core Laminated Core Laminated Core Laminated Core
Voltage - Primary 115V, 230V 115V, 230V 115V, 230V 115V, 230V 115V, 230V
Voltage - Secondary (Full Load) Parallel 18V, Series 36V Parallel 14V, Series 28V Parallel 10V, Series 20V Parallel 8V, Series 16V Parallel 12V, Series 24V
Current - Output (Max) Parallel 3.12A, Series 1.56A Parallel 4A, Series 2A Parallel 5.6A, Series 2.8A Parallel 7A, Series 3.5A Parallel 4.66A, Series 2.33A
Primary Winding(s) Dual Dual Dual Dual Dual
Secondary Winding(s) Dual Dual Dual Dual Dual
Center Tap No No No No No
Power - Max 56VA 56VA 56VA 56VA 56VA
Mounting Type Through Hole Through Hole Through Hole Through Hole Through Hole
Termination Style PC Pin PC Pin PC Pin PC Pin PC Pin
Size / Dimension 76.20mm L x 64.00mm W 76.20mm L x 64.00mm W 76.20mm L x 64.00mm W 76.20mm L x 64.00mm W 76.20mm L x 64.00mm W
Height - Seated (Max) 48.50mm 48.50mm 48.50mm 48.50mm 48.50mm