Nichicon PLF1D820MCL2TD
Part No.:
PLF1D820MCL2TD
Manufacturer:
Nichicon
Category:
Aluminum - Polymer Capacitors
Package:
Datasheet:
DeepFinds ElectronicsPLF1D820MCL2TD.pdf
Description:
CAP ALUM POLY 82UF 20% 20V TH
Manufacturer:
Nichicon
Series:
PLF
Packaging:
Cut Tape (CT)
Product Status:
Active
Type:
Polymer
Capacitance:
82 µF
Tolerance:
±20%
Voltage - Rated:
20 V
ESR (Equivalent Series Resistance):
40mOhm
Lifetime @ Temp.:
2000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature:
-55°C ~ 105°C
Ratings:
Applications:
General Purpose
Features:
Ripple Current @ Low Frequency:
Ripple Current @ High Frequency:
2.6 A @ 100 kHz
Impedance:
Lead Spacing:
0.197" (5.00mm)
Size / Dimension:
0.394" Dia (10.00mm)
Height - Seated (Max):
0.315" (8.00mm)
Surface Mount Land Size:
Mounting Type:
Through Hole
1. How to order PLF1D820MCL2TD on DeepFinds Electronics?
3. Are the PLF1D820MCL2TD price and inventory displayed accurate?
4. What forms of payment are accepted?
Warm Tips: Some orders in certain payment forms may require handling fee.
5. How is the shipping arranged?
6. What is the process for return or replacement of PLF1D820MCL2TD?
Image PLF1D820MCL2TD
Part Number PLF1D820MCL2TD
Manufacturer Nichicon
Series PLF
Packaging Cut Tape (CT)
Product Status Active
Type Polymer
Capacitance 82 µF
Tolerance ±20%
Voltage - Rated 20 V
ESR (Equivalent Series Resistance) 40mOhm
Lifetime @ Temp. 2000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature -55°C ~ 105°C
Ratings -
Applications General Purpose
Features -
Ripple Current @ High Frequency 2.6 A @ 100 kHz
Impedance -
Lead Spacing 0.197" (5.00mm)
Size / Dimension 0.394" Dia (10.00mm)
Height - Seated (Max) 0.315" (8.00mm)