Nichicon PLV1V820MDL1TD
Part No.:
PLV1V820MDL1TD
Manufacturer:
Nichicon
Category:
Aluminum - Polymer Capacitors
Package:
Datasheet:
DeepFinds ElectronicsPLV1V820MDL1TD.pdf
Description:
CAP ALUM POLY 82UF 20% 35V TH
Manufacturer:
Nichicon
Series:
PLV
Packaging:
Cut Tape (CT)
Product Status:
Obsolete
Type:
Polymer
Capacitance:
82 µF
Tolerance:
±20%
Voltage - Rated:
35 V
ESR (Equivalent Series Resistance):
27mOhm
Lifetime @ Temp.:
3000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature:
-55°C ~ 105°C
Ratings:
Applications:
General Purpose
Features:
Ripple Current @ Low Frequency:
Ripple Current @ High Frequency:
2.3 A @ 100 kHz
Impedance:
Lead Spacing:
0.138" (3.50mm)
Size / Dimension:
0.315" Dia (8.00mm)
Height - Seated (Max):
0.472" (12.00mm)
Surface Mount Land Size:
Mounting Type:
Through Hole
1. How to order PLV1V820MDL1TD on DeepFinds Electronics?
3. Are the PLV1V820MDL1TD price and inventory displayed accurate?
4. What forms of payment are accepted?
Warm Tips: Some orders in certain payment forms may require handling fee.
5. How is the shipping arranged?
6. What is the process for return or replacement of PLV1V820MDL1TD?
Image PLV1V820MDL1TD
Part Number PLV1V820MDL1TD
Manufacturer Nichicon
Series PLV
Packaging Cut Tape (CT)
Product Status Obsolete
Type Polymer
Capacitance 82 µF
Tolerance ±20%
Voltage - Rated 35 V
ESR (Equivalent Series Resistance) 27mOhm
Lifetime @ Temp. 3000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature -55°C ~ 105°C
Ratings -
Applications General Purpose
Features -
Ripple Current @ High Frequency 2.3 A @ 100 kHz
Impedance -
Lead Spacing 0.138" (3.50mm)
Size / Dimension 0.315" Dia (8.00mm)
Height - Seated (Max) 0.472" (12.00mm)