Powerex Inc. PM50RL1B120
Part No.:
PM50RL1B120
Manufacturer:
Powerex Inc.
Category:
Power Driver Modules
Package:
Power Module
Datasheet:
DeepFinds ElectronicsPM50RL1B120.pdf
Description:
MOD IPM 7-PAC L1 50A 1200V
Manufacturer:
Powerex Inc.
Series:
Intellimod™
Package/Case:
Power Module
Packaging:
Bulk
Product Status:
Obsolete
Type:
IGBT
Configuration:
3 Phase
Current:
50 A
Voltage:
1.2 kV
Voltage - Isolation:
2500Vrms
Grade:
Qualification:
Mounting Type:
Chassis Mount
1. How to order PM50RL1B120 on DeepFinds Electronics?
3. Are the PM50RL1B120 price and inventory displayed accurate?
4. What forms of payment are accepted?
Warm Tips: Some orders in certain payment forms may require handling fee.
5. How is the shipping arranged?
6. What is the process for return or replacement of PM50RL1B120?
(2)We are informed of the defect described above within 90 days after the delivery of PM50RL1B120.
Image PM50RL1B120
Part Number PM50RL1B120
Manufacturer Powerex Inc.
Series Intellimod™
Package/Case Power Module
Packaging Bulk
Product Status Obsolete
Type IGBT
Configuration 3 Phase
Current 50 A
Voltage 1.2 kV