Same Sky (Formerly CUI Devices) PR12-24V-360-1A
Part No.:
PR12-24V-360-1A
Manufacturer:
Same Sky (Formerly CUI Devices)
Category:
Power Relays, Over 2 Amps
Package:
Datasheet:
DeepFinds ElectronicsPR12-24V-360-1A.pdf
Description:
RELAY GEN PURPOSE SPST 15A 24V
Shipping
Inventory:609
Manufacturer:
Series:
PR12
Packaging:
Box
Product Status:
Active
Mounting Type:
Through Hole
Coil Voltage:
24VDC
Contact Form:
SPST-NO (1 Form A)
Contact Rating (Current):
15 A
Switching Voltage:
250VAC, 28VDC - Max
Load - Max Switching:
3750VA, 420W
Coil Current:
15 mA
Coil Type:
Non Latching
Features:
Termination Style:
PC Pin
Seal Rating:
Coil Insulation:
Must Operate Voltage:
16.8 VDC
Must Release Voltage:
2.4 VDC
Operate Time:
10 ms
Release Time:
5 ms
Operating Temperature:
-40°C ~ 85°C
Contact Material:
Silver Alloy
Relay Type:
General Purpose
Grade:
Qualification:
1. How to order PR12-24V-360-1A on DeepFinds Electronics?
3. Are the PR12-24V-360-1A price and inventory displayed accurate?
4. What forms of payment are accepted?
Warm Tips: Some orders in certain payment forms may require handling fee.
5. How is the shipping arranged?
6. What is the process for return or replacement of PR12-24V-360-1A?
Image PR12-5V-360-1C PR12-12V-360-1C PR12-12V-360-1A PR12-24V-360-1A PR12-24V-360-1C
Part Number PR12-5V-360-1C PR12-12V-360-1C PR12-12V-360-1A PR12-24V-360-1A PR12-24V-360-1C
Series PR12 PR12 PR12 PR12 PR12
Packaging Tube Tube Tube Box Box
Product Status Active Active Active Active Active
Mounting Type Through Hole Through Hole Through Hole Through Hole Through Hole
Coil Voltage 5VDC 12VDC 12VDC 24VDC 24VDC
Contact Form SPDT (1 Form C) SPDT (1 Form C) SPST-NO (1 Form A) SPST-NO (1 Form A) SPDT (1 Form C)
Contact Rating (Current) 15 A 15 A 15 A 15 A 15 A
Switching Voltage 250VAC, 28VDC - Max 250VAC, 28VDC - Max 250VAC, 28VDC - Max 250VAC, 28VDC - Max 250VAC, 28VDC - Max
Load - Max Switching 3750VA, 420W 3750VA, 420W 3750VA, 420W 3750VA, 420W 3750VA, 420W
Coil Current 71.4 mA 30 mA 30 mA 15 mA 15 mA
Coil Type Non Latching Non Latching Non Latching Non Latching Non Latching
Features - - - - -
Termination Style PC Pin PC Pin PC Pin PC Pin PC Pin
Seal Rating - - - - -
Coil Insulation - - - - -
Must Operate Voltage 3.5 VDC 8.4 VDC 8.4 VDC 16.8 VDC 16.8 VDC
Must Release Voltage 0.5 VDC 1.2 VDC 1.2 VDC 2.4 VDC 2.4 VDC
Operate Time 10 ms 10 ms 10 ms 10 ms 10 ms
Release Time 5 ms 5 ms 5 ms 5 ms 5 ms
Operating Temperature -40°C ~ 85°C -40°C ~ 85°C -40°C ~ 85°C -40°C ~ 85°C -40°C ~ 85°C