Same Sky (Formerly CUI Devices) PR14-12V-360-1A
Part No.:
PR14-12V-360-1A
Manufacturer:
Same Sky (Formerly CUI Devices)
Category:
Power Relays, Over 2 Amps
Package:
Datasheet:
DeepFinds ElectronicsPR14-12V-360-1A.pdf
Description:
RELAY GEN PURPOSE SPST 10A 12V
Shipping
Inventory:971
Manufacturer:
Series:
PR14
Packaging:
Tube
Product Status:
Active
Mounting Type:
Through Hole
Coil Voltage:
12VDC
Contact Form:
SPST-NO (1 Form A)
Contact Rating (Current):
10 A
Switching Voltage:
250VAC, 30VDC - Max
Load - Max Switching:
2500VA, 300W
Coil Current:
37.5 mA
Coil Type:
Non Latching
Features:
Termination Style:
PC Pin
Seal Rating:
Coil Insulation:
Must Operate Voltage:
8.4 VDC
Must Release Voltage:
1.2 VDC
Operate Time:
10 ms
Release Time:
5 ms
Operating Temperature:
-40°C ~ 85°C
Contact Material:
Silver Alloy
Relay Type:
General Purpose
Grade:
Qualification:
1. How to order PR14-12V-360-1A on DeepFinds Electronics?
3. Are the PR14-12V-360-1A price and inventory displayed accurate?
4. What forms of payment are accepted?
Warm Tips: Some orders in certain payment forms may require handling fee.
5. How is the shipping arranged?
6. What is the process for return or replacement of PR14-12V-360-1A?
Image PR14-5V-360-1C PR14-12V-360-1A PR14-5V-360-1A PR14-24V-360-1A PR14-12V-360-1C
Part Number PR14-5V-360-1C PR14-12V-360-1A PR14-5V-360-1A PR14-24V-360-1A PR14-12V-360-1C
Series PR14 PR14 PR14 PR14 PR14
Packaging Tube Tube Tube Tube Tube
Product Status Active Active Active Active Active
Mounting Type Through Hole Through Hole Through Hole Through Hole Through Hole
Coil Voltage 5VDC 12VDC 5VDC 24VDC 12VDC
Contact Rating (Current) 10 A 10 A 10 A 10 A 10 A
Switching Voltage 250VAC, 30VDC - Max 250VAC, 30VDC - Max 250VAC, 30VDC - Max 250VAC, 30VDC - Max 250VAC, 30VDC - Max
Load - Max Switching 2500VA, 300W 2500VA, 300W 2500VA, 300W 2500VA, 300W 2500VA, 300W
Coil Current 90.9 mA 37.5 mA 90.9 mA 18.8 mA 37.5 mA
Coil Type Non Latching Non Latching Non Latching Non Latching Non Latching
Features - - - - -
Termination Style PC Pin PC Pin PC Pin PC Pin PC Pin
Seal Rating - - - - -
Coil Insulation - - - - -
Must Operate Voltage 3.5 VDC 8.4 VDC 3.5 VDC 16.8 VDC 8.4 VDC
Must Release Voltage 0.5 VDC 1.2 VDC 0.5 VDC 2.4 VDC 1.2 VDC
Operate Time 10 ms 10 ms 10 ms 10 ms 10 ms
Release Time 5 ms 5 ms 5 ms 5 ms 5 ms
Operating Temperature -40°C ~ 85°C -40°C ~ 85°C -40°C ~ 85°C -40°C ~ 85°C -40°C ~ 85°C