Same Sky (Formerly CUI Devices) PR29 24V-S-450-1A
Part No.:
PR29 24V-S-450-1A
Manufacturer:
Same Sky (Formerly CUI Devices)
Category:
Power Relays, Over 2 Amps
Package:
Datasheet:
DeepFinds ElectronicsPR29 24V-S-450-1A.pdf
Description:
18.4 X 10.2 X 15.5 MM, 24 V, 10
Manufacturer:
Series:
PR29
Packaging:
Box
Product Status:
Active
Mounting Type:
Through Hole
Coil Voltage:
24VDC
Contact Form:
SPST-NO (1 Form A)
Contact Rating (Current):
10 A
Switching Voltage:
250VAC, 30VDC - Max
Load - Max Switching:
2500VA, 300W
Coil Current:
18.8 mA
Coil Type:
Non Latching
Features:
Termination Style:
PC Pin
Seal Rating:
Sealed - Flux Protection
Coil Insulation:
Class B
Must Operate Voltage:
16.8 VDC
Must Release Voltage:
1.2 VDC
Operate Time:
8 ms
Release Time:
4 ms
Operating Temperature:
-40°C ~ 85°C
Contact Material:
Silver Tin Oxide (AgSnO)
Relay Type:
General Purpose
Grade:
Qualification:
1. How to order PR29 24V-S-450-1A on DeepFinds Electronics?
3. Are the PR29 24V-S-450-1A price and inventory displayed accurate?
4. What forms of payment are accepted?
Warm Tips: Some orders in certain payment forms may require handling fee.
5. How is the shipping arranged?
6. What is the process for return or replacement of PR29 24V-S-450-1A?
Image PR29 24V-S-450-1A PR29 24V-S-450-1A-F
Part Number PR29 24V-S-450-1A PR29 24V-S-450-1A-F
Manufacturer Same Sky (Formerly CUI Devices) Same Sky (Formerly CUI Devices)
Series PR29 PR29
Packaging Box Box
Product Status Active Active
Mounting Type Through Hole Through Hole
Coil Voltage 24VDC 24VDC
Contact Form SPST-NO (1 Form A) SPST-NO (1 Form A)
Contact Rating (Current) 10 A 10 A
Switching Voltage 250VAC, 30VDC - Max 250VAC, 30VDC - Max
Load - Max Switching 2500VA, 300W 2500VA, 300W
Coil Current 18.8 mA 18.8 mA
Coil Type Non Latching Non Latching
Features - -
Termination Style PC Pin PC Pin
Seal Rating Sealed - Flux Protection Sealed - Flux Protection
Coil Insulation Class B Class F
Must Operate Voltage 16.8 VDC 16.8 VDC
Must Release Voltage 1.2 VDC 1.2 VDC
Operate Time 8 ms 8 ms
Release Time 4 ms 4 ms
Operating Temperature -40°C ~ 85°C -40°C ~ 105°C