Same Sky (Formerly CUI Devices) PR6-12V-450-1A
Part No.:
PR6-12V-450-1A
Manufacturer:
Same Sky (Formerly CUI Devices)
Category:
Power Relays, Over 2 Amps
Package:
Datasheet:
DeepFinds ElectronicsPR6-12V-450-1A.pdf
Description:
RELAY GEN PURPOSE SPST 10A 12V
Manufacturer:
Series:
PR6
Packaging:
Box
Product Status:
Active
Mounting Type:
Through Hole
Coil Voltage:
12VDC
Contact Form:
SPST-NO (1 Form A)
Contact Rating (Current):
10 A
Switching Voltage:
277VAC, 30VDC - Max
Load - Max Switching:
2770VA, 300W
Coil Current:
37.5 mA
Coil Type:
Non Latching
Features:
Termination Style:
PC Pin
Seal Rating:
Coil Insulation:
Must Operate Voltage:
8.4 VDC
Must Release Voltage:
1.2 VDC
Operate Time:
10 ms
Release Time:
5 ms
Operating Temperature:
-40°C ~ 85°C
Contact Material:
Silver Alloy
Relay Type:
General Purpose
Grade:
Qualification:
1. How to order PR6-12V-450-1A on DeepFinds Electronics?
3. Are the PR6-12V-450-1A price and inventory displayed accurate?
4. What forms of payment are accepted?
Warm Tips: Some orders in certain payment forms may require handling fee.
5. How is the shipping arranged?
6. What is the process for return or replacement of PR6-12V-450-1A?
Image PR6-12V-450-1A PR6-5V-450-1A PR6-24V-450-1A
Part Number PR6-12V-450-1A PR6-5V-450-1A PR6-24V-450-1A
Series PR6 PR6 PR6
Packaging Box Box Box
Product Status Active Active Active
Mounting Type Through Hole Through Hole Through Hole
Coil Voltage 12VDC 5VDC 24VDC
Contact Form SPST-NO (1 Form A) SPST-NO (1 Form A) SPST-NO (1 Form A)
Contact Rating (Current) 10 A 10 A 10 A
Switching Voltage 277VAC, 30VDC - Max 277VAC, 30VDC - Max 277VAC, 30VDC - Max
Load - Max Switching 2770VA, 300W 2770VA, 300W 2770VA, 300W
Coil Current 37.5 mA 89.9 mA 18.8 mA
Coil Type Non Latching Non Latching Non Latching
Features - - -
Termination Style PC Pin PC Pin PC Pin
Seal Rating - - -
Coil Insulation - - -
Must Operate Voltage 8.4 VDC 3.5 VDC 16.8 VDC
Must Release Voltage 1.2 VDC 0.5 VDC 2.4 VDC
Operate Time 10 ms 10 ms 10 ms
Release Time 5 ms 5 ms 5 ms
Operating Temperature -40°C ~ 85°C -40°C ~ 85°C -40°C ~ 85°C