Nexperia USA Inc. PSMN028-100YS,115
Part No.:
PSMN028-100YS,115
Manufacturer:
Nexperia USA Inc.
Category:
FETs, MOSFETs
Package:
SC-100, SOT-669
Datasheet:
DeepFinds ElectronicsPSMN028-100YS,115.pdf
Description:
MOSFET N-CH 100V 42A LFPAK56
Manufacturer:
Nexperia USA Inc.
Series:
Package/Case:
SC-100, SOT-669
Packaging:
Tape & Reel (TR)
Product Status:
Active
FET Type:
N-Channel
Technology:
MOSFET (Metal Oxide)
Drain to Source Voltage (Vdss):
100 V
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C:
42A (Tc)
Drive Voltage (Max Rds On, Min Rds On):
10V
Rds On (Max) @ Id, Vgs:
27.5mOhm @ 15A, 10V
Vgs(th) (Max) @ Id:
4V @ 1mA
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs:
33 nC @ 10 V
Vgs (Max):
±20V
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds:
1634 pF @ 50 V
FET Feature:
Power Dissipation (Max):
89W (Tc)
Operating Temperature:
-55°C ~ 175°C (TJ)
Grade:
Qualification:
Mounting Type:
Surface Mount
Supplier Device Package:
LFPAK56, Power-SO8
1. How to order PSMN028-100YS,115 on DeepFinds Electronics?
3. Are the PSMN028-100YS,115 price and inventory displayed accurate?
4. What forms of payment are accepted?
Warm Tips: Some orders in certain payment forms may require handling fee.
5. How is the shipping arranged?
6. What is the process for return or replacement of PSMN028-100YS,115?
Image PSMN028-100YS,115
Part Number PSMN028-100YS,115
Manufacturer Nexperia USA Inc.
Series -
Package/Case SC-100, SOT-669
Packaging Tape & Reel (TR)
Product Status Active
FET Type N-Channel
Technology MOSFET (Metal Oxide)
Drain to Source Voltage (Vdss) 100 V
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C 42A (Tc)
Drive Voltage (Max Rds On, Min Rds On) 10V
Rds On (Max) @ Id, Vgs 27.5mOhm @ 15A, 10V
Vgs(th) (Max) @ Id 4V @ 1mA
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs 33 nC @ 10 V
Vgs (Max) ±20V
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds 1634 pF @ 50 V
FET Feature -
Power Dissipation (Max) 89W (Tc)
Operating Temperature -55°C ~ 175°C (TJ)