Nexperia USA Inc. PSMN1R4-100CSFJ
Part No.:
PSMN1R4-100CSFJ
Package:
12-BESOP (0.370", 9.40mm Width), Exposed Pad
Datasheet:
DeepFinds ElectronicsPSMN1R4-100CSFJ.pdf
Description:
NEXTPOWER 100 V, 1.35 MOHM, N-CH
Package/Case:
Drain to Source Voltage (Vdss):
100 V
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C:
400A (Ta)
Drive Voltage (Max Rds On, Min Rds On):
7V, 10V
Rds On (Max) @ Id, Vgs:
1.35mOhm @ 25A, 10V
Vgs(th) (Max) @ Id:
4V @ 1mA
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs:
248 nC @ 10 V
Vgs (Max):
±20V
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds:
17737 pF @ 50 V
FET Feature:
Power Dissipation (Max):
1.071kW (Tc)
Operating Temperature:
-55°C ~ 175°C (TJ)
Supplier Device Package:
CCPAK1212i
1. How to order PSMN1R4-100CSFJ on DeepFinds Electronics?
3. Are the PSMN1R4-100CSFJ price and inventory displayed accurate?
5. How is the shipping arranged?
6. What is the process for return or replacement of PSMN1R4-100CSFJ?
Image PSMN1R4-30YLDX PSMN1R4-40YSHX PSMN1R4-100ASEJ PSMN1R4-100CSEJ PSMN1R4-100CSFJ
Part Number PSMN1R4-30YLDX PSMN1R4-40YSHX PSMN1R4-100ASEJ PSMN1R4-100CSEJ PSMN1R4-100CSFJ
Series - - - - -
Package/Case SC-100, SOT-669 SOT-1023, 4-LFPAK 12-BESOP (0.370", 9.40mm Width), Exposed Pad 12-BESOP (0.370", 9.40mm Width), Exposed Pad 12-BESOP (0.370", 9.40mm Width), Exposed Pad
Drain to Source Voltage (Vdss) 30 V 40 V 100 V 100 V 100 V
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C 100A (Tc) 240A (Tc) 340A (Tc) 340A (Tc) 400A (Ta)
Drive Voltage (Max Rds On, Min Rds On) 4.5V, 10V 10V 10V 10V 7V, 10V
Rds On (Max) @ Id, Vgs 1.42mOhm @ 25A, 10V 1.4mOhm @ 25A, 10V 1.36mOhm @ 25A, 10V 1.42mOhm @ 25A, 10V 1.35mOhm @ 25A, 10V
Vgs(th) (Max) @ Id 2.2V @ 1mA 3.6V @ 1mA 3.6V @ 1mA 3.6V @ 1mA 4V @ 1mA
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs 54.8 nC @ 10 V 96 nC @ 10 V 366 nC @ 10 V 366 nC @ 10 V 248 nC @ 10 V
Vgs (Max) ±20V ±20V ±20V ±20V ±20V
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds 3840 pF @ 15 V 7523 pF @ 20 V 26023 pF @ 50 V 26023 pF @ 50 V 17737 pF @ 50 V
FET Feature - - - - -
Power Dissipation (Max) 166W (Tc) 333W (Tc) 935W (Tc) 935W (Tc) 1.071kW (Tc)