Nexperia USA Inc. PSMN2R5-80SSEJ
Part No.:
PSMN2R5-80SSEJ
Manufacturer:
Nexperia USA Inc.
Category:
FETs, MOSFETs
Package:
SOT-1235
Description:
POWERMOS ASFETS
Manufacturer:
Nexperia USA Inc.
Series:
Package/Case:
SOT-1235
Packaging:
Tape & Reel (TR)
Product Status:
Active
FET Type:
N-Channel
Technology:
MOSFET (Metal Oxide)
Drain to Source Voltage (Vdss):
80 V
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C:
190A (Ta)
Drive Voltage (Max Rds On, Min Rds On):
10V
Rds On (Max) @ Id, Vgs:
2.5mOhm @ 25A, 10V
Vgs(th) (Max) @ Id:
3.6V @ 1mA
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs:
174 nC @ 10 V
Vgs (Max):
±20V
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds:
13485 pF @ 40 V
FET Feature:
Power Dissipation (Max):
341W (Ta)
Operating Temperature:
-55°C ~ 175°C (TJ)
Grade:
Qualification:
Mounting Type:
Surface Mount
Supplier Device Package:
LFPAK88 (SOT1235)
1. How to order PSMN2R5-80SSEJ on DeepFinds Electronics?
3. Are the PSMN2R5-80SSEJ price and inventory displayed accurate?
4. What forms of payment are accepted?
Warm Tips: Some orders in certain payment forms may require handling fee.
5. How is the shipping arranged?
6. What is the process for return or replacement of PSMN2R5-80SSEJ?
Image PSMN2R5-30YL,115 PSMN2R5-40YLDX PSMN2R5-40YLBX PSMN2R5-80SSEJ PSMN2R5-60PLQ
Part Number PSMN2R5-30YL,115 PSMN2R5-40YLDX PSMN2R5-40YLBX PSMN2R5-80SSEJ PSMN2R5-60PLQ
Series - TrenchMOS™ - - -
Package/Case SC-100, SOT-669 SC-100, SOT-669 SC-100, SOT-669 SOT-1235 TO-220-3
Packaging Tape & Reel (TR) Tape & Reel (TR) Tape & Reel (TR) Tape & Reel (TR) Tube
Product Status Not For New Designs Active Active Active Obsolete
FET Type N-Channel N-Channel N-Channel N-Channel N-Channel
Drain to Source Voltage (Vdss) 30 V 40 V 40 V 80 V 60 V
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C 100A (Tc) 160A (Tc) 160A (Tc) 190A (Ta) 150A (Tc)
Drive Voltage (Max Rds On, Min Rds On) 4.5V, 10V 4.5V, 10V 4.5V, 10V 10V 4.5V, 10V
Rds On (Max) @ Id, Vgs 2.4mOhm @ 15A, 10V 2.6mOhm @ 25A, 10V 2.6mOhm @ 25A, 10V 2.5mOhm @ 25A, 10V 2.6mOhm @ 25A, 10V
Vgs(th) (Max) @ Id 2.15V @ 1mA 2.05V @ 1mA 2.05V @ 1mA 3.6V @ 1mA 2.1V @ 1mA
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs 57 nC @ 10 V 78 nC @ 10 V 79 nC @ 10 V 174 nC @ 10 V 223 nC @ 10 V
Vgs (Max) ±20V ±20V ±20V ±20V ±20V
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds 3468 pF @ 12 V 5583 pF @ 20 V 5627 pF @ 20 V 13485 pF @ 40 V -
FET Feature - Schottky Diode (Body) Schottky Diode (Body) - -
Power Dissipation (Max) 88W (Tc) 147W (Tc) 147W (Tc) 341W (Ta) 349W (Tc)