Nexperia USA Inc. PSMN2R8-80SSFJ
Part No.:
PSMN2R8-80SSFJ
Manufacturer:
Nexperia USA Inc.
Category:
FETs, MOSFETs
Package:
SOT-1235
Datasheet:
DeepFinds ElectronicsPSMN2R8-80SSFJ.pdf
Description:
NEXTPOWER 80/100V MOSFETS
Manufacturer:
Nexperia USA Inc.
Series:
Package/Case:
SOT-1235
Packaging:
Tape & Reel (TR)
Product Status:
Active
FET Type:
N-Channel
Technology:
MOSFET (Metal Oxide)
Drain to Source Voltage (Vdss):
80 V
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C:
190A (Ta)
Drive Voltage (Max Rds On, Min Rds On):
7V, 10V
Rds On (Max) @ Id, Vgs:
2.8mOhm @ 25A, 10V
Vgs(th) (Max) @ Id:
4V @ 1mA
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs:
143 nC @ 10 V
Vgs (Max):
±20V
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds:
10088 pF @ 40 V
FET Feature:
Power Dissipation (Max):
341W (Ta)
Operating Temperature:
-55°C ~ 175°C (TJ)
Grade:
Qualification:
Mounting Type:
Surface Mount
Supplier Device Package:
LFPAK88 (SOT1235)
1. How to order PSMN2R8-80SSFJ on DeepFinds Electronics?
3. Are the PSMN2R8-80SSFJ price and inventory displayed accurate?
4. What forms of payment are accepted?
Warm Tips: Some orders in certain payment forms may require handling fee.
5. How is the shipping arranged?
6. What is the process for return or replacement of PSMN2R8-80SSFJ?
Image PSMN2R8-25MLC,115 PSMN2R8-40YSDX PSMN2R8-40YSBX PSMN2R8-80SSFJ PSMN2R8-40BS,118
Part Number PSMN2R8-25MLC,115 PSMN2R8-40YSDX PSMN2R8-40YSBX PSMN2R8-80SSFJ PSMN2R8-40BS,118
Series - TrenchMOS™ - - -
Packaging Tape & Reel (TR) Tape & Reel (TR) Tape & Reel (TR) Tape & Reel (TR) Bulk
Product Status Active Active Active Active Active
FET Type N-Channel N-Channel N-Channel N-Channel N-Channel
Drain to Source Voltage (Vdss) 25 V 40 V 40 V 80 V 40 V
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C 70A (Tc) 160A (Tc) 160A (Tc) 190A (Ta) 100A (Tc)
Drive Voltage (Max Rds On, Min Rds On) 4.5V, 10V 10V 10V 7V, 10V 10V
Rds On (Max) @ Id, Vgs 2.8mOhm @ 25A, 10V 2.8mOhm @ 25A, 10V 2.8mOhm @ 25A, 10V 2.8mOhm @ 25A, 10V 2.9mOhm @ 10A, 10V
Vgs(th) (Max) @ Id 2.15V @ 1mA 3.6V @ 1mA 3.6V @ 1mA 4V @ 1mA 4V @ 1mA
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs 37.7 nC @ 10 V 62 nC @ 10 V 59 nC @ 10 V 143 nC @ 10 V 71 nC @ 10 V
Vgs (Max) ±20V ±20V ±20V ±20V ±20V
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds 2432 pF @ 12.5 V 4507 pF @ 20 V 4563 pF @ 20 V 10088 pF @ 40 V 4491 pF @ 20 V
FET Feature - Schottky Diode (Body) Schottky Diode (Body) - -
Power Dissipation (Max) 88W (Tc) 147W (Tc) 147W (Tc) 341W (Ta) 211W (Tc)