Nexperia USA Inc. PSMN4R2-30MLD/2X
Part No.:
PSMN4R2-30MLD/2X
Package:
SOT-1210, 8-LFPAK33 (5-Lead)
Datasheet:
DeepFinds ElectronicsPSMN4R2-30MLD/2X.pdf
Description:
PSMN4R2-30MLD/SOT1210/MLFPAK
Package/Case:
SOT-1210, 8-LFPAK33 (5-Lead)
Drain to Source Voltage (Vdss):
30 V
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C:
70A (Tc)
Drive Voltage (Max Rds On, Min Rds On):
4.5V, 10V
Rds On (Max) @ Id, Vgs:
4.3mOhm @ 25A, 10V
Vgs(th) (Max) @ Id:
2.2V @ 1mA
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs:
29.3 nC @ 10 V
Vgs (Max):
±20V
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds:
1795 pF @ 15 V
FET Feature:
Schottky Diode (Body)
Power Dissipation (Max):
65W (Tc)
Operating Temperature:
-55°C ~ 175°C (TJ)
Supplier Device Package:
LFPAK33
1. How to order PSMN4R2-30MLD/2X on DeepFinds Electronics?
3. Are the PSMN4R2-30MLD/2X price and inventory displayed accurate?
5. How is the shipping arranged?
6. What is the process for return or replacement of PSMN4R2-30MLD/2X?
Image PSMN4R2-30MLDX PSMN4R2-80YSEX PSMN4R2-30MLD/2X PSMN4R2-60PLQ
Part Number PSMN4R2-30MLDX PSMN4R2-80YSEX PSMN4R2-30MLD/2X PSMN4R2-60PLQ
Manufacturer Nexperia USA Inc. Nexperia USA Inc. Nexperia USA Inc. Nexperia USA Inc.
Series - - - -
Packaging Tape & Reel (TR) Tape & Reel (TR) Tape & Reel (TR) Tube
Product Status Active Active Active Obsolete
FET Type N-Channel N-Channel N-Channel N-Channel
Technology MOSFET (Metal Oxide) MOSFET (Metal Oxide) MOSFET (Metal Oxide) MOSFET (Metal Oxide)
Drain to Source Voltage (Vdss) 30 V 80 V 30 V 60 V
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C 70A (Tc) 170A (Tc) 70A (Tc) 130A (Tc)
Drive Voltage (Max Rds On, Min Rds On) 4.5V, 10V 10V 4.5V, 10V 4.5V, 10V
Rds On (Max) @ Id, Vgs 4.3mOhm @ 25A, 10V 4.2mOhm @ 25A, 10V 4.3mOhm @ 25A, 10V 3.9mOhm @ 25A, 10V
Vgs(th) (Max) @ Id 2.2V @ 1mA 3.6V @ 1mA 2.2V @ 1mA 2.1V @ 1mA
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs 29.3 nC @ 10 V 110 nC @ 10 V 29.3 nC @ 10 V 151 nC @ 10 V
Vgs (Max) ±20V ±20V ±20V ±20V
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds 1795 pF @ 15 V 8000 pF @ 40 V 1795 pF @ 15 V 8533 pF @ 25 V
FET Feature Schottky Diode (Body) - Schottky Diode (Body) -
Power Dissipation (Max) 65W (Tc) 294W (Tc) 65W (Tc) 263W (Tc)
Operating Temperature -55°C ~ 175°C (TJ) -55°C ~ 175°C (TJ) -55°C ~ 175°C (TJ) -55°C ~ 175°C (TJ)