NXP USA Inc. PSMN5R0-100XS,127
Part No.:
PSMN5R0-100XS,127
Manufacturer:
NXP USA Inc.
Package:
TO-220-3 Full Pack, Isolated Tab
Description:
MOSFET N-CH 100V 67.5A TO220F
Manufacturer:
NXP USA Inc.
Series:
Package/Case:
Packaging:
Tube
Product Status:
Obsolete
FET Type:
N-Channel
Technology:
MOSFET (Metal Oxide)
Drain to Source Voltage (Vdss):
100 V
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C:
67.5A (Tc)
Drive Voltage (Max Rds On, Min Rds On):
10V
Rds On (Max) @ Id, Vgs:
5mOhm @ 15A, 10V
Vgs(th) (Max) @ Id:
4V @ 1mA
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs:
153 nC @ 10 V
Vgs (Max):
±20V
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds:
9900 pF @ 50 V
FET Feature:
Power Dissipation (Max):
63.8W (Tc)
Mounting Type:
Through Hole
Supplier Device Package:
TO-220F
1. How to order PSMN5R0-100XS,127 on DeepFinds Electronics?
3. Are the PSMN5R0-100XS,127 price and inventory displayed accurate?
5. How is the shipping arranged?
6. What is the process for return or replacement of PSMN5R0-100XS,127?
Image PSMN5R0-100XS,127 PSMN5R0-100PS,127
Part Number PSMN5R0-100XS,127 PSMN5R0-100PS,127
Manufacturer NXP USA Inc. NXP Semiconductors
Series - -
Package/Case TO-220-3 Full Pack, Isolated Tab TO-220-3
Packaging Tube Bulk
Product Status Obsolete Active
FET Type N-Channel N-Channel
Technology MOSFET (Metal Oxide) MOSFET (Metal Oxide)
Drain to Source Voltage (Vdss) 100 V 100 V
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C 67.5A (Tc) 120A (Tc)
Drive Voltage (Max Rds On, Min Rds On) 10V 10V
Rds On (Max) @ Id, Vgs 5mOhm @ 15A, 10V 5mOhm @ 25A, 10V
Vgs(th) (Max) @ Id 4V @ 1mA 4V @ 1mA
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs 153 nC @ 10 V 170 nC @ 10 V
Vgs (Max) ±20V ±20V
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds 9900 pF @ 50 V 9900 pF @ 50 V
FET Feature - -
Power Dissipation (Max) 63.8W (Tc) 338W (Tc)
Operating Temperature - -55°C ~ 175°C (TJ)