Nexperia USA Inc. PSMN6R1-25MLDX
Part No.:
PSMN6R1-25MLDX
Package:
SOT-1210, 8-LFPAK33 (5-Lead)
Datasheet:
DeepFinds ElectronicsPSMN6R1-25MLDX.pdf
Description:
MOSFET N-CH 25V 60A LFPAK33
Package/Case:
SOT-1210, 8-LFPAK33 (5-Lead)
Drain to Source Voltage (Vdss):
25 V
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C:
60A (Tc)
Drive Voltage (Max Rds On, Min Rds On):
4.5V, 10V
Rds On (Max) @ Id, Vgs:
7.24mOhm @ 15A, 10V
Vgs(th) (Max) @ Id:
2.2V @ 1mA
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs:
10.7 nC @ 10 V
Vgs (Max):
±20V
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds:
702 pF @ 12 V
FET Feature:
Schottky Diode (Body)
Power Dissipation (Max):
42W (Tc)
Operating Temperature:
-55°C ~ 175°C (TJ)
Supplier Device Package:
LFPAK33
1. How to order PSMN6R1-25MLDX on DeepFinds Electronics?
3. Are the PSMN6R1-25MLDX price and inventory displayed accurate?
5. How is the shipping arranged?
6. What is the process for return or replacement of PSMN6R1-25MLDX?
Image PSMN6R1-30YLDX PSMN6R1-25MLDX
Part Number PSMN6R1-30YLDX PSMN6R1-25MLDX
Manufacturer Nexperia USA Inc. Nexperia USA Inc.
Series - -
Package/Case SC-100, SOT-669 SOT-1210, 8-LFPAK33 (5-Lead)
Packaging Tape & Reel (TR) Tape & Reel (TR)
Product Status Active Active
FET Type N-Channel N-Channel
Technology MOSFET (Metal Oxide) MOSFET (Metal Oxide)
Drain to Source Voltage (Vdss) 30 V 25 V
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C 66A (Tc) 60A (Tc)
Drive Voltage (Max Rds On, Min Rds On) 4.5V, 10V 4.5V, 10V
Rds On (Max) @ Id, Vgs 6mOhm @ 15A, 10V 7.24mOhm @ 15A, 10V
Vgs(th) (Max) @ Id 2.2V @ 1mA 2.2V @ 1mA
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs 13.6 nC @ 10 V 10.7 nC @ 10 V
Vgs (Max) ±20V ±20V
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds 817 pF @ 15 V 702 pF @ 12 V
FET Feature - Schottky Diode (Body)
Power Dissipation (Max) 47W (Tc) 42W (Tc)
Operating Temperature -55°C ~ 175°C (TJ) -55°C ~ 175°C (TJ)