Diodes Incorporated PT7M8202B15TA5E
Part No.:
PT7M8202B15TA5E
Manufacturer:
Diodes Incorporated
Category:
Voltage Regulators - Linear, Low Drop Out (LDO) Regulators
Package:
SC-74A, SOT-753
Description:
IC REG LINEAR 1.5V 300MA SOT23-5
Manufacturer:
Diodes Incorporated
Series:
Package/Case:
SC-74A, SOT-753
Packaging:
Bulk
Product Status:
Obsolete
Output Configuration:
Positive
Output Type:
Fixed
Number of Regulators:
1
Voltage - Input (Max):
5.5V
Voltage - Output (Min/Fixed):
1.5V
Voltage - Output (Max):
Voltage Dropout (Max):
Current - Output:
300mA
Current - Quiescent (Iq):
100 µA
Current - Supply (Max):
PSRR:
80dB (1kHz)
Control Features:
Enable
Protection Features:
Over Current, Over Temperature
Operating Temperature:
-40°C ~ 85°C (TA)
Grade:
Qualification:
Mounting Type:
Surface Mount
Supplier Device Package:
SOT-23-5
1. How to order PT7M8202B15TA5E on DeepFinds Electronics?
3. Are the PT7M8202B15TA5E price and inventory displayed accurate?
4. What forms of payment are accepted?
Warm Tips: Some orders in certain payment forms may require handling fee.
5. How is the shipping arranged?
6. What is the process for return or replacement of PT7M8202B15TA5E?
Image PT7M8202B15TA5EX PT7M8202B15TA5E
Part Number PT7M8202B15TA5EX PT7M8202B15TA5E
Manufacturer Diodes Incorporated Diodes Incorporated
Series - -
Package/Case SC-74A, SOT-753 SC-74A, SOT-753
Packaging Tape & Reel (TR) Bulk
Product Status Obsolete Obsolete
Output Configuration Positive Positive
Output Type Fixed Fixed
Number of Regulators 1 1
Voltage - Input (Max) 5.5V 5.5V
Voltage - Output (Min/Fixed) 1.5V 1.5V
Voltage - Output (Max) - -
Voltage Dropout (Max) - -
Current - Output 300mA 300mA
Current - Quiescent (Iq) 100 µA 100 µA
Current - Supply (Max) - -
PSRR 80dB (1kHz) 80dB (1kHz)
Control Features Enable Enable
Protection Features Over Current, Over Temperature Over Current, Over Temperature
Operating Temperature -40°C ~ 85°C (TA) -40°C ~ 85°C (TA)