Rohm Semiconductor PTZTE253.6A
Part No.:
PTZTE253.6A
Manufacturer:
Rohm Semiconductor
Category:
Single Zener Diodes
Package:
DO-214AC, SMA
Datasheet:
DeepFinds ElectronicsPTZTE253.6A.pdf
Description:
DIODE ZENER 3.6V 1W PMDS
Manufacturer:
Rohm Semiconductor
Series:
Package/Case:
DO-214AC, SMA
Packaging:
Tape & Reel (TR)
Product Status:
Not For New Designs
Voltage - Zener (Nom) (Vz):
3.6 V
Tolerance:
±6%
Power - Max:
1 W
Impedance (Max) (Zzt):
15 Ohms
Current - Reverse Leakage @ Vr:
60 µA @ 1 V