Rohm Semiconductor PTZTE253.6B
Part No.:
PTZTE253.6B
Datasheet:
DeepFinds ElectronicsPTZTE253.6B.pdf
Description:
DIODE ZENER 3.6V 1W PMDS
Voltage - Zener (Nom) (Vz):
3.6 V
Tolerance:
±5%
Power - Max:
1 W
Impedance (Max) (Zzt):
15 Ohms
Current - Reverse Leakage @ Vr:
60 µA @ 1 V
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If:
Mounting Type:
Surface Mount
Supplier Device Package:
PMDS
1. How to order PTZTE253.6B on DeepFinds Electronics?
3. Are the PTZTE253.6B price and inventory displayed accurate?
4. What forms of payment are accepted?
Warm Tips: Some orders in certain payment forms may require handling fee.
5. How is the shipping arranged?
6. What is the process for return or replacement of PTZTE253.6B?
(2)We are informed of the defect described above within 90 days after the delivery of PTZTE253.6B.
Image PTZTE2533B PTZTE253.6B PTZTE2530A PTZTE2536B PTZTE253.9B
Part Number PTZTE2533B PTZTE253.6B PTZTE2530A PTZTE2536B PTZTE253.9B
Series - - - - -
Package/Case DO-214AC, SMA DO-214AC, SMA DO-214AC, SMA DO-214AC, SMA DO-214AC, SMA
Packaging Tape & Reel (TR) Tape & Reel (TR) Tape & Reel (TR) Tape & Reel (TR) Tape & Reel (TR)
Voltage - Zener (Nom) (Vz) 35 V 3.6 V 30 V 39.2 V 4.15 V
Tolerance ±6% ±5% ±7% ±5% ±6.02%
Power - Max 1 W 1 W 1 W 1 W 1 W
Impedance (Max) (Zzt) 18 Ohms 15 Ohms 18 Ohms 20 Ohms 15 Ohms
Current - Reverse Leakage @ Vr 10 µA @ 25 V 60 µA @ 1 V 10 µA @ 23 V 10 µA @ 27 V 40 µA @ 1 V
Operating Temperature - - - - 150°C (TJ)