Rohm Semiconductor PTZTE253.9A
Part No.:
PTZTE253.9A
Datasheet:
DeepFinds ElectronicsPTZTE253.9A.pdf
Description:
DIODE ZENER 3.9V 1W PMDS
Voltage - Zener (Nom) (Vz):
3.9 V
Tolerance:
±5%
Power - Max:
1 W
Impedance (Max) (Zzt):
15 Ohms
Current - Reverse Leakage @ Vr:
40 µA @ 1 V