Rohm Semiconductor PTZTE254.7A
Part No.:
PTZTE254.7A
Manufacturer:
Rohm Semiconductor
Category:
Single Zener Diodes
Package:
DO-214AC, SMA
Datasheet:
DeepFinds ElectronicsPTZTE254.7A.pdf
Description:
DIODE ZENER 4.7V 1W PMDS
Manufacturer:
Rohm Semiconductor
Series:
Package/Case:
DO-214AC, SMA
Packaging:
Tape & Reel (TR)
Product Status:
Not For New Designs
Voltage - Zener (Nom) (Vz):
4.7 V
Tolerance:
±5%
Power - Max:
1 W
Impedance (Max) (Zzt):
10 Ohms
Current - Reverse Leakage @ Vr:
20 µA @ 1 V
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If:
Mounting Type:
Surface Mount
Supplier Device Package:
PMDS
1. How to order PTZTE254.7A on DeepFinds Electronics?
3. Are the PTZTE254.7A price and inventory displayed accurate?
4. What forms of payment are accepted?
Warm Tips: Some orders in certain payment forms may require handling fee.
5. How is the shipping arranged?
6. What is the process for return or replacement of PTZTE254.7A?
(2)We are informed of the defect described above within 90 days after the delivery of PTZTE254.7A.
Image PTZTE254.7A PTZTE254.3A PTZTE254.3B PTZTE254.7B PTZTE2543A
Part Number PTZTE254.7A PTZTE254.3A PTZTE254.3B PTZTE254.7B PTZTE2543A
Series - - - - -
Package/Case DO-214AC, SMA DO-214AC, SMA DO-214AC, SMA DO-214AC, SMA DO-214AC, SMA
Packaging Tape & Reel (TR) Tape & Reel (TR) Tape & Reel (TR) Tape & Reel (TR) Tape & Reel (TR)
Voltage - Zener (Nom) (Vz) 4.7 V 4.3 V 4.6 V 4.9 V 43 V
Tolerance ±5% ±6% ±5% ±5% ±7%
Power - Max 1 W 1 W 1 W 1 W 1 W
Impedance (Max) (Zzt) 10 Ohms 15 Ohms 15 Ohms 10 Ohms 50 Ohms
Current - Reverse Leakage @ Vr 20 µA @ 1 V 20 µA @ 1 V 20 µA @ 1 V 20 µA @ 1 V 5 µA @ 33 V